Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.6.2018 - 24.6.2018

Y.EAST 2018 - mezinárodní divadelní festival

3. ROČNÍK FESTIVALU Y.EAST V MAĎARSKU. Čtyři dny s nejkrásnějšími alternativními divadelními zážitky a nejvíce hippie-punkovou festivalovou atmosférou!

Během čtyř dnů se představí speciální přehlídky ze sedmi zemí. Kromě divadla očekáváme koncerty, zahradní muzea, hvězdárnu, tržiště, dílny, dětské a sportovní programy pro nezapomenutelný čas na tomto speciálním místě. Naše dobré zdraví zajišťuje české pivo, maďarská vína a výborné jídlo, stejně jako obrovská přírodní rezervace, která je pouze na našem festivalu!

Přijeďte třeba na kole, vezměte stan a dobrou náladu!
Čekají na Vás nezapomenutelné zážitky.

 

Y.EAST je festival, který vznikl v roce 2016 a jehož hlavním cílem je představit tvorbu divadelníků nejmladší generace z regionu střední a východní Evropy. Ypsilon v názvu festivalu odkazuje na generaci Y, tedy generaci narozenou mezi roky 1980 a 2000. EAST znamená v angličtině východ, tedy směr, kterým se řídí dramaturgie festivalu. Anglické slovo Yeast znamená droždí, tedy něco s potenciálem růst a rozvíjet se.

Potřeba organizace takového festivalu vznikla z několika důvodů. V Maďarsku existuje velice málo festivalů s mezinárodním přesahem. Diváci i tvůrci se tak velmi zřídka setkávají se zahraničními produkcemi. Mladá generace tvůrců navíc nemá prakticky šanci setkat se na profesní úrovni s kolegy z jiných zemí. Vedle festivalů studentsých škol (Zlomvaz, Encounter, FACT, Istropolitana) a TOP mezinárodních festivalů (Plzeň, Nitra, MITEM, Dialog) neexistuje žádný takový, který by se programově věnoval mladé generaci a alternativnímu a experimentálnímu divadlu.

Z toho důvodu vznikla koncepce přehlídky Y.EAST, která na čtyři dny obsadí zcela unikátní místo – raketovou letadlovou základnu v Zsámbéku asi 30 km od Budapešti. Jedná se o prostor,kde se navzdory minulému režimu už 32 let tvoří jedinečné divadlo. Místo, které je ostrovem mimo město a civilizaci a které přesto nabízí dostatečnou infrastrukturu pro potřeby konání festivalu.

V rámci čtyřdenního programu bude uvedeno celkem 20 představení z celkem 7 zemí (ČR,SR, PL, HU, UA, RS a RO). Kromě divadla kladou organizátoři důraz na mezioborový charakter projektu. V plánu jsou tedy vedle divadelních představení a scénických čtení i koncerty, workshopy, programy pro děti, sportovní aktivity a letní kino. Zcela unikátním projektem, vzniklým v prostoru základny, je také 48 hodin. Během této doby 4 vybrané maďarské soubory zinscenovaly jednoaktovky na politické téma, vzniklé v rámci mezinárodní dramatické soutěže, kterou vyhlašuje časopis Svět a divadlo.

 

FACEBOOK ♥ yeast.hu

 

♥ Jak se tam dostanu: jízdní kolo, auto; každou půlhodinu autobusy z náměstí Széna

 

♥ Ceny vstupenek:

celofestivalová: 10 000 HUF

denní: 3000 HUF

místo stanu: 0! HUF

Zdarma děti do 14ti let v doprovodu rodičů.

 

♥ DIVADLO ♥

48 óra (nemzetközi színházi kihívás)

A halottember (HU)

A lány és a pápa (HU/PL)

Allez! (Hepp!) (HU/KZ)

Anna Frank (SK)

Békák (CZ/SK)

Ferdinand (CZ)

Happy Bones (SI)

KACS Műhely (HU)

KAR / Halotti tor / 1984 (CZ/SI)

Kékszakállú (HU)

One Girl Show (RS)

Othello (CZ)

Szecsuán (CZ)

 

♬ HUDBA ♬

Fekete Seretlek

Rejsz-Royce

...

 

★ FILMY ★

Hair

The Rocky Horror Picture Show

...

 

✿ WORKSHOPY ✿
hvězdárna
Csirimojó Kiadó
Csodaceruza
Verkstaden
...

 


⚽ SPORT ⚽
fotbal
pingpong
badminton

...

 


Místo konání:
Zsámbéki Színházi Bázis
Datum:

Od: 21.6.2018
Do: 24.6.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala