Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.4.2017 11:00 - 12.5.2017 15:00

Výstava Jakuba Špaňhela

Jakub Špaňhel není výtvarník, který by si liboval v periferních pohledech, z nichž by chtěl vytěžit sílu výtvarné tradice do posledního tahu štětce. Naopak s ní zachází často brutálně a vždy ji převádí do zvláštní estetiky, která zobrazuje věci, zvířata i portréty osob na hraně mezi konkrétním zobrazením a abstrakcí a jako zvláštní světelné a barevné stopy kdesi na pomezí kulturního archetypu a akční malby.

Výstava je otevřená:  denně Út – Pá 11:00 – 15:00

Jakub Špaňhel (* 1979)

 Vystudoval v letech 1995-2002 AVU v ateliéru Jiřího Davida a Milana Knížáka.

Pověst malíře s mimořádným talentem ho provází již od doby studií na pražské AVU. Záhy po absolutoriu toto potvrdil několika samostatnými  výstavami v České republice,  účastnil se většiny významných přehlídek malby jeho generace.

Jeho dosavadní tvorbu můžeme rozdělit do dvou výrazně oddělených poloh, které však jsou propojené společnými znaky tím, že tíhnou k monochromii  a formální redukci.

Do první skupiny patří obrazy a litografie založené na zobrazení konkrétního motivu jeho typickým gestickým stylem. Jsou to chrámové ateliéry, série aktů, květiny, krajiny, portréty, benzinové stanice a budovy centrálních bank v různých zemích

Druhou skupinu tvoří obrazy a litografie minimalisticko-seriálního rázu. Spočívají v mechanickém opakování jednoduchých prvků pomocí malířského válečku. Např. motivy květináčů, křížků, půllitrů, plachetnic apod.

Kromě mnoha českých galerií  jsou jeho díla zastoupena v Národní galerii v Praze.

 

Místo konání:

Szegfű u. 4.
1063 Budapešť
Maďarsko

Datum:

Od: 21.4.2017 11:00
Do: 12.5.2017 15:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala