Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.4.2018 - 22.4.2018

V4 stánek na 25. mezinárodním knižním festivalu

Česká republika, Slovensko a Polsko opět sdílejí společný stánek, na kterém budou prezentovat nejčerstvější maďarské překlady knih visegrádských autorů. Českou literaturu zastoupí především oceněný debutant Matěj Hořava.

 

 

Matěj Hořava: Pálinka: prózy z Banátu, Typotex, 2018, přeložil: Peťovská Flóra

 

 

 

 

 

 

 

Matěj Hořava (1980) je český spisovatel, žijící v zahraničí pod pseudonymem, který také píše do časopisů jako je Tvar, Weles, Host, Respekt. Jeho první kniha je meditativní, autobiografick'á, sofistikovaná próza s názvem Pálenka. Jeho fragmentární kapitoly postupně tvoří mimořádný osud, mozaiky představující zvláštní způsob existence. Kniha získala v roce 2015 českou cenu zaknihu roku Magnesia Litera. Pálenka: prózy z Banátu byla vydána v bulharštině, polštině a maďarštině (Typotex, 2018).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rumunsko. Banát. Odlehlé hory nad Dunajem. Vesničky, v nichž už téměř dvě století žijí čeští krajané. Svět, ve kterém se zastavil čas. Do jedné z těchto vesnic přijíždí mladý učitel z Moravy. Přijíždí, aby zapomněl. Ale každodenní realitu venkovského života a nesmělé pokusy začlenit se do uzavřené komunity mu postupně čím dál tím více zastiňují právě neodbytné vzpomínky. V odloučenosti a samotě, uprostřed omamných banátských scenerií jako by náhle každá maličkost upomínala na dětství, trpká léta strávená v gymnastické tělocvičně, ztracené ženy, cesty, útěky...

Prezentace knihy: 22. dubna 2018 14-15:00, křest knihy
Místo konání: Stánek V4

Hosté:
Matěj Hořava - spisovatel, první kniha
Czinki Ferenc - spisovatel, moderátor

 

Místo konání:

Millenáris, Budapest, Kis Rókus u.

Datum:

Od: 19.4.2018
Do: 22.4.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala