Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.5.2006 0:00 - 0:00

The Plastic People of the Universe

Legendární rocková kapela po loňské návštěvě Václava Havla opět navštíví Budapešť

 

The Plastic People of the Universe je nejznámější, dokonce bez přehnání kultická česká undergroundová kapela. Jeho počátky sahají do roku 1968, největší vliv  na něho v úvodu měla muzika Franka Zappy a skupiny The Velvet Underground. Vedoucí postavou a tvůrcem hudby plastiků se stal Milan "Mejla" Hlavsa. The Plastic People se brzy stal emblematickou formou projevu opozice vůči režimu – nedal se přimět k ústupkům a kompromisům. Jejich tvorba je jakýmsi přechodem mezi undergroundovou literaturou a hudbou, mj. zhudebnili díla literátů a básníků (např. Egon Bondy, Václav Havel), nebo vypracovali konkrétní temata (Velikonoční pašije). Poslední předlistopadové veřerné vystoupení absolvovali v roce 1973, poté je úřady připravily o profesionální licenci. Systematická perzekuce vyvrcholila v roce 1976 uvězněním několika členů kvůli výtržníctví. Skupina opozičních intelektuálů v čele s Václavem Havlem zorganizovala kampaň na jejich podporu a propuštění, která vyvrcholila v lednu 1977 Chartou 77. (Není bez zajímavosti, že Nejvyšší soud ČR zrušil verdikt z roku 1976 až v roce 2003.)

 

Poté vystupovali na illegálních koncertech a v soukromých bytech, mj. u Václava Havla a jiných známých opozičních intelektuálů. V roce 1988 se kapela rozpadla, a až dlouho po převratu, v roce 1997 začali spolu znovu hrát. Absolvovali i americké turné a dočkali se pocty, že spolu s Lou Reedem (The Velvet Underground) si zahráli v Bílěm domě Billu Clintonovi a Václavu Havlovi. Dle minulých nahrávek vyšla 11-dílná série CD-ček zachycující historii The Plastic People of the Universe. V roce 2001 vychází první studiové album s názvem Líně s tebou spím. Na přípravě se ještě podílel tehdy už vážně nemocný Milan Hlavsa, ale vydání alba se už nedožil. Kapela dnes hraje v následující sestavě:

Josef Janíček (klávesy, zpěv)

Jiří Kabeš (viola, zpěv)

Vratislav Brabenec (saxofony, klarinet, zpěv)

Joe Karafiát (kytara, zpěv)

Eva Turnová (baskytara, zpěv)

Ivan Bierhanzl (kontrabas)

Ludvík Kandl (bicí nástroje, zpěv)

 

 

Plastici loni už koncertovali na Lodi A38, u příležitosti festivalu Moje město: Praha – očima Václava Havla.

 

 

Druhým koncertem večera 2. května je výběr ze skladeb skupiny Kontroll Csoport na počest 50. narozenin legendární zpěvačky maďarských undergroundových kapel Ági Bárdos Deák.

 

 

Vstupné:

V předprodeji: 1500 HUF

V den koncertu: 2000 HUF

 

www.a38.hu

www.plasticpeople.cz

 

 

Místo konání:

Szegfű u. 4.
1063 Budapešť
Maďarsko

Datum:

2.5.2006 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala