Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.5.2019 17:00 - 30.6.2019

The Great Globe - čeští umělci na výstavě

Mezinárodní výstava Great Globe, inspirovaná historickou událostí, se koná za účasti několika českých umělců v budapešťské umělecké čtvrti.

Facebook událost

Zahájení: 18. 5. 2019, 17:00

Seznam zúčastněných umělců: Michael Blum, Lőrinc Borsos, Louise Drulhe, Marcell Esterházy, Vadim Fishkin, Kendell Geers, Malgorzata Goliszewska, Ferenc Gróf, Louis Henderson, Klara Hobza, Tibor Horváth, Felix Kiessling, Runo Lagomarsino, Paulo Moreira, Société Réaliste, Pavel Sterec & Vilém Duha

Kurátoři: Flóra Gadó a András Heszky

Grafický design: Jákob Bálint

Výchozím bodem této výstavy je Great Globe (Velká zeměkoule), velkolepá atrakce, kterou v 19. století navrhl kartograf a poslanec James Wylde. Skládala se z duté koule o průměru osmnáct metrů, instalované na londýnském náměstí Leicester Square, ve které se nacházelo schodiště o čtyřech podlažích, na které mohla veřejnost vylézt, aby si prohlédla zeměpisnou strukturu Země, která byla vymodelována na vnitřním povrchu koule. Tato georama byla otevřena v roce 1851 během Great Exhibition (Velké výstavy), a v průběhu desetiletí přilákala několik milionů návštěvníků. V průběhu let instaloval Wylde a jeho tým v galeriích uvnitř georama výstavy a série obrazů evokujících životy arktických a afrických národů, a také zde představil různé události, jako například krymská válka nebo stavba Panamského průplavu. Velká zeměkoule, která byla otevřena ještě před položením prvního transatlantického telegrafního kabelu, byla ikonickým zachycením éry planetárních fantazií, viktoriánské společnosti divadelních představení a všeobecného zážitku modernity.

Na základě výše uvedeného je hlavním motivem naší výstavy s názvem The Great Globe (Velká zeměkoule) zrealizování setkání se zeměkoulí, které je zprostředkováno pomocí výstavy současných uměleckých děl.


Výstavu podporují: České centrum, Institut Français de Budapest, Korean Cultural Center, National Cultural Fund, City Council of Budafok-Tétény 22nd District of Budapest

Výstava probíhá od 18. května do 30. června
Otevírací doba: pondělí - pátek 12:00 - 18:00

Zahájení výstavy je součástí Aqb OPEN HOUSE

 

Místo konání:

art quarter budapest, Budapest, Nagytétényi út 48-50, 1222

Datum:

Od: 18.5.2019 17:00
Do: 30.6.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala