Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.10.2005 0:00 - 0:00

Prezentace Bohuslava Martinů v Maďarsku II.

Hommage à Bohuslav Martinů – hudební setkání

 

Snad nejvýznamnější český skladatel 20. století, Bohuslav Martinů (1890–1959) byl dlouhou dobu velice neznámým u širší veřejnosti, a to nejen v Maďarsku, ale i v Čechách. Žil totiž od druhé světové války až do své smrti v emigraci (nejdříve ve Spojených státech, pak ve Švýcarsku), a komunistická kulturní politika označovala jeho umění jako „formalistické“.

 

Během svého tvůrčího života zkomponoval šest symfonii, více než dvacet koncertních skladeb, množství komorních a klavírních děl. Mezi nejznámější jeho opery patří Julietta a Řecké pašije.

 

Od roku 1989 je znovu i v České republice stále populárnější, v posledních letech se stal téměř kultovním skladatelem. Díla Bohuslava Martinů jsou známá a hraná po celém světě, existují české i zahraniční společnosti usilující o jeho popularizaci. V říjnu se v Budapešti uskuteční dvě navzájem propojené kulturní akce sloužící k takovému účelu.

 

 

Hommage à Bohuslav Martinů – Čech pro Evropu

 

 

Dne 14. října od 10:30 se v Českém centru koná hudbou a videonahrávkami kořeněná prezentace díla Bohuslava Martinů u příležitosti jeho nacházejícího 50-tiletého výročí úmrtí v roce 2009 a s myšlenkou uspořádání Martinů festivalu v Budapešti. Životem a hudebním dílem skladatele nás provede ve Švédsku žijící houslista Jaroslav Šonský, člen předsednictva Mezinárodní Martinů společnosti.

Místo konání:

Szegfű u. 4.
1063 Budapešť
Maďarsko

Datum:

14.10.2005 0:00 - 0:00

Organizátor:

Česká centra


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala