Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.11.2011 - 10.1.2012

PEOPLE METR

Putovní výstava současné figurativní tvorby zemí V4 je otevřena ve Slovenském institutu v Budapešti.

Výraz peoplemetr jsme zvyklí slýchat v souvislosti se sledovaností televizního vysílání. PEOPLE-metr 2011 je však název rozsáhlého projektu, do nějž se zapojilo 40 výtvarných umělců a 7 galerií ze čtyř států: České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska. Nad projektem, který je příspěvkem k českému předsednictví Visegrádské čtyřky, převzal záštitu místostarosta Městské části Praha 9 Mgr. Adam Vážanský. Spolu s Galerií Zbraslav je Galerie 9 hlavním organizátorem a Prahu 9 v projektu zastupují dvě výtvarné umělkyně: Hana Čápová a Hana Tesařová.

 PEOPLE-metr. Člověk a metr papíru. Autor a jeho sdělení k jednotnému tématu na jednotném formátu libovolnou technikou. První přehlídka v Galerii Zbraslav v roce 2009 vzbudila zájem slovenských kolegů a jejich nabídka k přenesení výstavy na Slovensko byla impulsem ke konceptu mezinárodní putovní výstavy současné figurální tvorby a oslovení partnerů v Maďarsku a Polsku.

Esse est percipi - Existovat znamená být vnímán. Výrok anglického filozofa G. Berkeleye (1684-1753) je tématem letošní výstavy PEOPLE-metr, na níž prezentuje své práce 40 autorů ze čtyř těsně sousedících států uprostřed Evropy. Států, které mají se svou koexistencí i vzájemným vnímáním mnoho i málo zkušeností zároveň.

 Premiéra putovní výstavy se uskutečnila ve výstavní síni Městského domu Zbraslav, U Malé řeky 3, v sobotu 7. 5. v 17 hodin.  Poté se  se celá výstavní kolekce přesunula na Slovensko, kde byla v průběhu léta postupně vystavena v Západoslovenském múzeu v Trnavě a v Žitnoostrovném múzeu v Dunajské Stredě.

V Maďarsku byla první zastávkou Šoproň, v listopadu se výstava přesune do Slovenského instuitutu v Budapešti. Začátkem 2012 poputuje do polské Čenstochové, kde bude vystavena v únoru příštího roku, a slavnostní zakončení celého projektu se uskuteční v  Galerii 9 v březnu 2012.

Místo konání:

Slovenský inštitút, Rákóczi út 15

Datum:

Od: 22.11.2011
Do: 10.1.2012

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala