Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.9.2011 18:00 - 30.10.2011 18:00

Operativní fotografie

Budapešť a Praha objektivem komunistické státní policie. Projekt OSA a Ústavu pro studium totalitních režimů.

 

Projekt vznikl z iniciativy Českého centra ve spolupráci s pražským Ústavem pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Základem se stal fotografický materiál „Praha objektivem tajné policie“, který ÚSTR připravil jak v knižní podobě, tak jako výstavu prezentovanou  v rámci českého předsednictví v EU v roce 2009. Výstava od té doby absolvovala turné po několika evropských zemích i USA a letos byla představena ve třech ruských městech.  

Koncept budapešťské výstavy je dílem tamního Archivu otevřené společnosti,  českou část poskytl ÚSTR, maďarský materiál pochází  převážně z fondů  Archivu složek státní bezpečnosti (ÁBTL) v Budapešti, který velkou část archivního materiálu spravuje. Výstavu oživuje promítání dobových policejních výukových filmů, na kterých se zaškolovali adepti maďarské „sledovačky“.

Výstavu, která potrvá do 30. října, zahájí  Sándor Szilágyi, zakládající redaktor někdejšího samizdatového časopisu Beszélő (Hovorna). Na vernisáž přijíždí i ředitel pražského Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman.

 

http://www.osaarchivum.org/

 

 

 

Místo konání:

Centrális Galéria, 1051 Budapest, Arany János utca 32.

Datum:

Od: 20.9.2011 18:00
Do: 30.10.2011 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala