Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.10.2016 - 28.10.2016

Marek Toman v Bělehradě

Román českého spisovatele Marka Tomana, inspirovaným „senzačním“ veřejným procesem ze 17. století, Velká novina o hrozném mordu Šimona Abelesese ve spolupráci s Českým Centrem Budapešť a se ZÚ Bělehrad představí na 61. Mezinárodním knižním veletrhu v Bělehradě. Výstava pojící se ke knize bude vedle srbského hlavního města k zhlédnutí i v Nišu.

V románu nazvaném Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese (česky Argo 2014) se autor vrací k procesu, který proběhl v Praze v roce 1694. Židovský obchodník Lazar Abeles byl obžalován z vraždy svého syna Šimona – důvodem mělo být to, že chlapec chtěl údajně přestoupit ke křesťanství. Proces doprovázel nátlak úřadů, prosazujících jednu verzi událostí, i mediální kampaň v podobě letáků. Skutečný případ údajného zločinu ze 17. století se v  propojuje s příběhem dnešního pražského teenagera, jenž jednoho dne záhadně zmizí. Pohřešovaný Šimon Albrecht je vášnivým hráčem zvláštní počítačové hry. Jeho otec se ho pokouší najít jejím prostřednictvím – a zároveň rozplétá tajemství smrti Šimona Abelese.

 

VÝSTAVA

Stejnojmenná výstava nabízí pohled na případ Šimona Abelese, ale i na atmosféru konce 17. století a na křesťansko-židovské soužití. Do dnešních dnů se dochovaly tehdejší propagandistické tisky, výslechové protokoly, pitevní zprávy a podobné materiály. V řadě případů mají výtvarnou podobu (ilustrace, obrazy...) a přinášejí zvláštní svědectví o jednom výjimečném případu. Autorem výtvarné podoby je grafik Luboš Drtina. Výstava vznikla s podporou Mezinárodního visegrádského fondu. 

O AUTOROVI

Marek Toman (1967) vydal několik knih básní a několik románů. Jedna z jeho knih pro děti Můj Golem (Argo 2010) byla oceněna zařazením mezi White Ravens – mimořádné dětské knihy. V České republice byla nominována na cenu Magnesia Litera. S knihou Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese (Argo 2014) již absolvoval řadu vystoupení v kulturních centrech, v knihovnách a na festivalech. Mimo jiné zaznamenal úspěch na knižním veletrhu v Lipsku. M. Toman se věnuje také publicistice, ediční činnosti a překládání, stejně jako podpoře čtení a knih (prostřednictvím rozhovorů se spisovateli, vystupováním ve školách i pořádáním knižních akcí).

 

Místo konání:
61. MEĐUNARODNI BEOGRADSKI SAJAM KNJIGA, Bulevar vojvode Mišića 14, 11000 Beograd, Srbija
Datum:

Od: 26.10.2016
Do: 28.10.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala