Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.9.2009 0:00 - 13.9.2009 0:00

MAHLEROVY SLAVNOSTI V BUDAPEŠTI

Koncerty Budapešťského festivalového orchestru pod taktovkou Ivána Fischera. Spolupráce: Giovanni Sollima – violoncello

 

 

Program:
Giovanni Sollima: Lidové pohádky pro violoncello a orchestr
– premiéra díla zkomponovaného na objednávku pro Mahlerovy slavnosti
Gustav Mahler: Symfonie č. 6 a moll „Tragická“

 

U příležitosti blížícího se pátého ročníky Mahlerových slavností očekává Palác umění v Budapešti návštěvníky opět s nabídkou vynikajícího hudebního programu. V první části tří koncertních večerů bude uvedeno dílo Giovanniho Sollimy napsané přímo na objednávku Budapešťského festivalového orchestru Lidové pohádky pro violoncello a orchestr. Ve druhé části koncertů si bude publikum moci poslechnout Mahlerovu Symfonii č. 6 a moll přezdívanou „Tragická“.

 

Giovanni Sollima, narozený v roce 1962 do hudební rodiny, začal studovat hru na violoncello v Salzburgu a ve svých studiích pokračoval ve Stuttgartu u profesora Milka Kelemena. Vedle své interpretační dráhy se věnuje také skladbě; jako cellista vystupoval například s Marthou Argerich, Claudiem Abbadem či Giuseppem Sinopolim. Jeho díla, pro něž je charakteristické kombinování nejrůznějších stylových prvků – klasiky, džezu, etna i rocku, do svého repertoáru s radostí zařazují renomovaní sólisté (Yo-Yo Ma, Miša Maiskis, Viktoria Mullova) i slavní dirigenti a orchestry (Ricardo Muti a Orchestr milánské La Scaly, Iván Fischer a Accademia di Santa Cecilia, Gidon Kremer a Kremerata Baltica).

 

„Má šestá symfonie představuje záhadu, o jejíž rozluštění by se mohla pokusit jen generace, jež do sebe již vstřebala a strávila těch prvních pět,“ napsal Gustav Mahler v roce 1904. Jedná se skutečně o dílo záhadné, monumentální symfonie zkomponovaná v letech 1903–1904, v nejšťastnějším období skladatelova života, je totiž jedním z nejvíce zdrcujících a nejpesimističtějších Mahlerových děl – ne náhodou dostala později přídomek „Tragická“. „V posledním dějství zobrazuje sám sebe a svůj vlastní zánik, neboli jak prohlásil později: Hrdinův pád. Pád hrdiny, který je stižen třemi ranami Osudu, jenž ho nakonec porazí, jako by rozťal strom,“ píše skladatelova manželka, Alma Mahlerová. „Žádné jiné dílo mu neprýštilo tak přímo ze srdce. Šestá symfonie je jeho nejosobnější skladbou, a k tomu navíc prorockou. V Písních o mrtvých dětech a v této symfonii zachytil s předstihem svůj život. I jemu osud vyměřil tři rány, z nichž poslední musela přestavovat jeho konec.“

 

Budapešťský festivalový orchestr byl založen v roce 1983. Jeho zakladateli byli dirigent Iván Fischer, který orchestr dodnes řídí, a klavírista, dirigent a skladatel Zoltán Kocsis. Od svého vzniku si orchestr získal renomé po celém Maďarsku a stal se jedním z nejvýznamnějších domácích hudebních těles, od roku 2003 patří také mezi národní instituce podporované maďarským ministerstvem školství a kultury. Za dobu své více než pětadvacetileté existence se orchestr zúčastnil četných význačných mezinárodních akcí, za všechny bychom mohli jmenovat například Salzburské letní slavnosti, festivaly v Luzernu či Montreux, Pražské jaro, vystoupení v newyorské Carnegie Hall, v berlínské a mnichovské filharmonii, v tokijské Suntory Hall a na dalších předních světových scénách.

Stálou součást repertoáru orchestru tvoří také čeští skladatelé, především Antonín Dvořák a Bedřich Smetana. V únoru 2009 se na domovské scéně orchestru uskutečnil jednodenní Dvořákův festival, jehož hosty byli také čeští a slovenští sólisté Simona Šaturová, Tomáš Černý a Peter Mikuláš. Akce se setkala s obrovským zájmem veřejnosti a navštívilo ji přes deset tisíc posluchačů.

Od roku 2005 je domovskou scénou Budapešťského festivalového orchestru nově postavený budapešťský Palác umění, jež získal v roce 2006 ocenění Mezinárodní federace realitních makléřů FIABCI Prix d'Excellence a jehož Národní koncertní síň Bély Bartóka je odborníky řazena mezi 10 akusticky nejdokonalejších koncertních sálů světa. Od svého vzniku se stal Palác umění, jeden z největších společných projektů státního sektoru a soukromého investora, respektovanou kulturní scénou hlavního města a dnes se významně podílí na kulturním dění v kontextu celého Maďarska.

 

11. září 2009, 19:45
12. září 2009, 19:45
13. září 2009, 15:30

www.mupa.hu, www.bfz.hu

 

Místo konání:

Szegfű u. 4.
1063 Budapešť
Maďarsko

Datum:

Od: 11.9.2009 0:00
Do: 13.9.2009 0:00

Organizátor:

Budapešťský festivalový orchestr


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala