Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.9.2017 19:30 - 22:00

Magdalena Kožená: španělské barokní písně a flamenco

Někteří umělci se záměrně drží úzkého repertoáru, vystupují pouze s vybranými skladbami několika skladatelů a pilují je po celou dobu své umělecké kariéry. Jiné umělce lže považovat za „dobrodruhy“. Vždy experimentují a neustále se obohacují, ať už zkouší cokoliv. Do této kategorie patří také česká mezzosopranistka Magdalena Kožená.

José Marin, Serqueira de Lima, Juan Hidalgo, Santiago de Murcia, Sebastian Duron a José Martínez de Arce, ti všichni tvořili v 17. století. Přesto mají ještě něco společného: jejich skladby se téměř nikdy nehrají v maďarských koncertních sálech. Nyní, Magdalena Kožená – která našla intimní pouto k repertoáru španělských písní a flamenca během přípravy na produkci Carmen – předvede, jak se Iberijský barokní styl shoduje se španělskou hudbou 19. století v exotičnosti a vášni. Mezi barokními písněmi budou rozptýleny prvky flamenca, lidového zpěvu doprovázeného hudebními nástroji a tancem, který náš oblibu mezi cikány v Andalusii v 18. a 19. století. Ne náhodou tento hudební styl propojený kulturou dvou lidí – každý se svou vlastní minulostí a známý pro svůj ohnivý temperament – okouzlil svět, sotva se poprvé dostal mimo poloostrov.

 

Jedna z nejpopulárnějších zpěvaček naší doby přistupuje ke každému typu hudby se stejnou mírou oddanosti a vstupuje na pódium jako evokující osobnost, která se vyznačuje jemnou melancholií a okouzlujícím šarmem. Její partneři- členové skupiny Compañia de Flamenco pod vedením tanečníka a choreografa Antonia Ríose Fernándeze, známého též jako Antonio El Pipa, a členové téměř dvě desetiletí existující Priavte Musicke pod vedením Pierra Pitzla, kterého lze považovat za Jimiho Hendrixe barokní kytary – jsou sami o sobě umělci velkého rozměru. Právě s touto skupinou absolvovala česká mezzosopranistka již řadu nezapomenutelných koncertů a vydala několik excelentních nahrávek.

 

Koncert začíná v 18:30 a předcházet mu bude přednáška nazvaná Prelude, kam budou držitelé vstupenek pozváni, aby se blíže seznámili s účinkujícími umělci a tvorbu, která bude prezentována.

 

Vstupenky a další informace naleznete na webových stránkách MÜPA.

 

Místo konání:

MÜPA, 1095 Budapest, Komor Marcell u. 1.

Datum:

17.9.2017 19:30 - 22:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala