Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.9.2014 - 21.9.2014

VerTeDance na přehlídce L1

13. ročník tradičního DanceFestu L1 v Budapešti nabídne dvě vystoupení českých autorů – Lukáše Karáska a VerTeDance ve spolupráci s Divadlem Archa. Inscenace Simulante bande, která loni získala Cenu diváků na pražské přehlídce Taneční platforma propojuje pohybové vyjádření zdravého a handicapovaného člověka. Autorskou hudbu připravila skupina DVA (letošní host Szigetu).

17. září 2014

19.00 / Divadlo MU Frissek Minifesztivál: Elegy 2. - účinkují:  Horváth Ádám Márton (HU), Simányi Zsuzsanna (HU), Szamosi Judit (HU), Lukáš Karásek (CZ)

Lukáš Karásek se dostal k divadlu na střední škole, kde byl členem dramatického souboru „Wicca“. Následně se věnoval studiu na Divadelní fakultě JAMU v Brně  v Ateliéru Klaunské, scénické a filmové tvorby. Studium pod vedením Pierra Nadauda ukončil na jaře 2013.

Představení o životě dvou bytostí z vesmírů s odlišnými zákony. Koexistence dvou charakterů. Jejich obvyklé dny a vzájemné učení prostřednictvím fyzických obrazů a emocionálních interakcí.  Kromě dohodnutých pozic se herci rovněž vzájemně překvapují fyzickými improvizacemi. Navzájem se ruší i obohacují. Vystoupení Tešlon a Frkl (trvání 10 minut, část představení) je součástí X. ročníku projektu Frissek Minifesztivál – Elegy 2. Tešlon a Frkl jsou jako dva bratři, kteří se nikdy navzájem neviděli.

Koncept: Lukáš Karásek

Účinkující: Florent Golfier, Lukáš Karásek

Osvětlení: Martin Čepec Holoubek

Scéna: Stella Šonková

www.lukaskarasek.cz

 

21. září 2014

20:00 / Divadlo MU VerTeDance and Archa Theatre (CZ) Simulante Bande

Trvání: 60 minut

Dva zdraví, dva handicapovaní tanečníci. Něžné doteky, razantní údery a pády. Kde je hranice, kterou někdy nazýváme konvencí? Co se smí? Co je zakázáno, co povoleno? O čem se nemluví?

V představení Simulante Bande, VerTeDance objevuje originální způsoby vyjádření prostřednictvím pohybu založené na spolupráci zdravých a fyzicky handicapovaných osob. Snažili se zachytit alespoň malou část překvapivě široké palety problémů, kterým handicapovaní lidé čelí každý den ve snaze žít „normální“ život. Mezi herci jsou kromě profesionálních tanečníků Heleny Arenbergerové a Petra Opavského i dva fyzicky handicapovaní účinkující, Alena Jančíková a Zuzana Pitterová.

Choreografie: Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová
Dramaturgie: Lukáš Jiřička
Interpretace: Alena Jančíková, Helena Arenbergerová, Zuzana Pitterová, Petr Opavský
Hudba: DVA
Světelný design: Pavel Kotlík
Scéna, kostýmy: Masha Černíková

Taneční skupina VerTeDance se objevila na české taneční scéně v roce 2004. Jejími členkami jsou Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová (nositelka ceny Tanečník roku 2010), tanečníci, choreografové a pedagogové a Pavel Kotlík, osvětlovač a technický ředitel divadla Ponec. Domácí scénou VerTeDance je divadlo Ponec. Slupina nicméně prezentovala svá představení v českých regionálních městech, stejně jako v zahraničí (Německo, Belgie, Velká Británie, Ukrajina, Rumunsko, Polsko, Maďarsko atd.).

 VerTeDance je jedinou českou taneční skupinou, která byla dvakrát oceněna prestižní cenou v oblasti současného tance – Taneční inscenace roku, kterou vyhrála v roce 2005 za představení „Tichomluva“ a v roce 2012 za představení „Kolik váží vaše touha?“.

www.vertedance.org

 

 

Asociace L1 byla založena v roce 1998 a oficiálně v roce 2002 jako společnost nezávislých maďarských tanečníků a později se rozvinula i do dalších uměleckých forem. Jejím cílem je propagace moderního tance včetně produkce, koprodukce a prezentace děl talentovaných maďarských i zahraničních umělců. Festival L1 je jeho nejvýznamnější výroční událostí, která se postupně vyvinula v unikátní přehlídku pečlivě vybraných projektů moderního tance a divadla, která usiluje o vnos kreativního myšlení a progresivních uměleckých přístupů do Maďarska.

Místo konání:

MU Színház, 1117 Budapest, Kőrösy József u. 17.

Datum:

Od: 17.9.2014
Do: 21.9.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala