Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.3.2008 0:00 - 4.4.2008 0:00

Kresba a grafika

Výstava kreseb a grafik Vladimíra Znamenáka

Vernisáž zahájí: herec László Pelsöczy

Vladimír Znamenák

Narozen 12.4.1936 v Břeclavi – Charvátské Nové Vsi.

Je absolventem katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty v Ostravě.

Od roku 1970 se zabývá drobnou grafikou (ex libris, novoročenky, volné listy) a od této doby obesílá národní i mezinárodní soutěžní i nesoutěžní výstavy.

Z nejznámější jmenujme : Trienále Ex libris Chrudim, Žeň českého a slovenského ex libris v Hradci Králové, mezinárodní soutěžní výstavy Galantní a erotická tvorba v ex libris a malé grafice Havířov, GRAFIX Břeclav.

Mimo území České republiky to pak byly výstavy v Polsku – Krakov, Ostrów Wielkopolski, ve Španělsku  - výstava drobné grafiky v Barceloně, totéž ve Finsku – Mini print Lahti atd. Jeho grafiky, většinou provedené technikou leptu s akvatintou, se dostaly k milovníkům umění do řady států světa – Austrálie, Japonsko, Polsko, Slovensko, Německo, Itálie, Řecko, Španělsko, Mexiko, Kanada, Švédsko. V posledně jmenované zemi měl v minulém roce  v říjnu samostatnou výstavu v Galerii Hörle  u Värnamo, které se na pozvání pořadatelů osobně zúčastnil. Nebyla to jeho první samostatná rozsáhlejší výstava, protože v ČR i Polsku vystavuje dost často. Měl výstavu v Krakově, v ČR v Havířově, Ostravě, Břeclavi, Mikulově, Valticích  a dalších místech.

Ex libris vytvořil pro celou řadu významných sběratelů a známých osobností, např. MUDr. Rudolf Príbyš, JUDr. Evžen  Šindelář, Ing. Miroslav Zikmund – cestovatel, prof. Zdenka Ovčařiová, včetně zahraničních: MUDr. Wolfgang Burgmer – Kolín nad Rýnem, Christian Brudny – Sydney, Austrálie, Anna Causidu – Athény, Řecko, Hans Hosak – Wärnamo - Švédsko  atd.

Znamenák je zakladatelem mezinárodní dětské výtvarné soutěže v oboru kresby a grafiky nazvané „Krásná jako kvítka…“, pořádané v Havířově. Soutěž obesílají  již 18 let děti z poloviny Evropy - Finsko, Švédsko, Rusko, Ukrajina Bělorusko, Litva, Estonsko, Polsko, Slovensko, Anglie, Slovinsko, Srbsko, Rumunsko, Austrálie i Maďarsko. Za tuto práci obdržel vyznamenání od  RNDr- Jozefa Miloška, místopředsedy federální vlády ČSFR (1992), ministra školství PhDr. Petra Piťhy (1993) i prezidenta republiky Václava Havla (1994)

Jako pedagog stále pracuje velmi úspěšně s dětmi, např. za posledních pět let získali jeho žáci neuvěřitelných 17 mezinárodních ocenění.                                                                                    

A co říci k jeho tvorbě jako takové.

Nepřehlédnutelné je jeho realistické, všem srozumitelné výtvarné vyjadřování, technicky zpracované, jak jsem už řekl, suchou jehlou, leptem a leptem s akvatintou. Většina jeho prací jsou drobné grafické listy: ex libris, novoročenky a volná tvorba. Jsou tištěny v malých sériích s citlivou barevností, aby tvůrce zachoval originalitu každé práce.

Z námětů se velmi intenzivně věnuje krajině, a to zejména z okolí svého rodiště – lužní lesy, rybníky kolem Lednice, ale objevuje se i  fauna tohoto kraje. Na jeho pracích je i architektura. Nevyhýbá se ani námětům figurálním či portrétním – důkazem jsou akty žen, jimiž úspěšně obesílá světové výstavy galantní a erotické grafiky. Nikdy nepřestupuje hranici slušnosti, jeho práce nejsou vulgární ani pornografické,  jak se to objevuje u jiných tvůrců. Jeho akty žen jsou milé, krásné, inspirující.

Portréty na jeho grafických listech většinou zobrazují významné osobnosti  domácí i zahraniční – skladatel  Leoš Janáček a Bedřich Smetana, nebo římský císař Marcus Aurelius.

Jsem přesvědčen, že právě dokonalost tisku, malé série, příjemná barevnost, srozumitelný, dobře čitelný námět jsou atributy, kterými si získal přízeň milovníků umění a také doufám, že i Vaši.

Doc. Dr. Karel Svoboda,

                                                            bývalý vedoucí katedry výtvarné výchovy

                                                            Ostravské univerzity

Místo konání:

Szegfű u. 4.
1063 Budapešť
Maďarsko

Datum:

Od: 11.3.2008 0:00
Do: 4.4.2008 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala