Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.6.2014 18:30 - 15.9.2014

Jan Langer: Století života

Fotografická výstava Jana Langera mapuje osudy starých lidí žijících v Česku. Dokumentární komparace dobových portrétu z archivu dlouhověkých s jejich současnou podobou nabízí vizuální a sociální sondu do světa stoletých seniorů. zaroveń umožňuje divákovi sledovat fyzické a psychické proměny osobnosti člověka.

V současné době žije v České republice asi 700 stoletých Čechů. Během dalších 50 let by měl jejich počet narůst o neuvěřitelných 14 000. Dokumentární výstava sleduje unikátní životy těchto dlouhověkých lidí. Jak se na své osudy dívají oni? A jak hodnotí svůj dosavadní život? Jan Langer s těmito lidmi dlouhodobě spolupracoval a podařilo se mu zachytit, jak se tito lidé v průběhu života měnili, jak se jim v tomto věku žije, jak vypadají dnes a na co vzpomínají a jak je vnímá většinová a mládí preferující společnost.

Výchozím inspiračním momentem se pro autora stala skutečnost, že lidi v pokročilém věku stále chápeme spíše jako „raritu“, jako něco, co není až tak běžné.

 „Většina z těch, které jsem oslovil, se shoduje v tom, že s rostoucím věkem stárneme rychleji, až nakonec život uplyne v okamžiku. Čas se tedy smrskává stejně jako tváře starých lidí. Zajímalo mě, co se na člověku za tak dlouhou dobu - a přesto v tak krátkém zlomku času - změní a co v něm zůstane. Zajímalo mě také, jak moc tíží samota stáří a jaké vzpomínky zůstanou ve stoleté mysli.“ (Jan Langer)

Jan Langer (*1978, Opava) vystudoval obor tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě a dále studoval sociální antropologii, mezinárodní vztahy, španělskou filologii a žurnalistiku na Masarykově univerzitě v Brně. Od roku 2007 pracuje jako fotožurnalista na volné noze. Zúčastnil se několika dobrovolnických projektů v zemích třetího světa, kde působil převážně jako lektor fotografie (Keňa, Kuba, Barma). Své fotografie vystavoval na několika kolektivních i autorských výstavách v České republice i v zahraničí (např. Photokina meets Academy 2012 v Kolíně nad Rýnem, Prague Photo 2012 v Praze, Czech Press Photo 2011 v Praze aj.). V roce 2012 získal ocenění  Prague Photo Young Award.

 

Místo konání:

Szegfű u. 4.
1063 Budapešť
Maďarsko

Datum:

Od: 4.6.2014 18:30
Do: 15.9.2014

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala