Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.3.2014 18:00 - 16.4.2014 19:00

Pocta Bohumilu Hrabalovi

Pražská galerie La Femme vzdává spisovateli hold vypsáním XXI. ročníku svých "Domácích úkolů". Výstava děl předních českých a slovenských výtvarníků, kteří na výzvu reagovali, se po premiéře v Křížové chodbě Staroměstské radnice představí v Českém centru v Budapešti.

Projekt se uskuteční u příležitosti 100. výročí narození Bohumila Hrabala v rámci cyklu výstav tzv. Domácích úkolů Galerie La Femme, při kterých současní čeští i slovenští umělci tvoří na jednotné téma zadané galerií.

Akce se účastní na sedmdesát malířů a sochařů, tentokrát se jedná již o 21. Domácí úkol a ponese název Pocta Bohumilu Hrabalovi. Inspirován bude jak osobou tohoto spisovatele, tak literaturou a filmovou podobou jeho děl. Své práce vystaví Jiří Anderle, Adolf Born, Vladimír Suchánek, Boris Jirků, Milan Chabera, David Vávra, Michael Rittstein, Roman Brichcín, Kateřina Černá, Miroslav Jiránek, Barbora Bálková, Miroslav Pošvic, Ivan Komárek, František Kratochvíl, František Hodonský, Josef Blecha, Josef Mžyk, Tylek, Karel Sládek, Bohumil Eliáš ml., Barbora Olmrová, Jiří Šorm, Jan Písařík, Tomáš Hřivnáč, Richard Augustin, Eva Šebíková, Rudolf Brančovský, Zdeněk Tománek, Miroslav Malina, Martin Němec a další.

Projekt Domácí úkoly:

Prvním z takovýchto úkolů bylo v roce 2000 téma Žena a fotografie. Námět vznikl podle fotografie Jana Lipiny z roku 1977, na které žena hledí ze tmy a přes své rameno upírá pohled do světlé zahrady. Tento Pohled na západ, jak byla fotografie později nazvána, se stal motivací pro zadání tématu Pocta jedné fotografii. Projektu se zúčastnili například Josef Mžyk se svým obrazem Interiér, Michael Rittstein s obrazem Třpyt nebo Jan Souček s dílem Příroda u okna.
Dalším námětem byl slavný obraz Edouarda Maneta Snídaně v trávě. Výtvarníky provokoval k nejrůznějším variacím a asociacím a byla tak vytvořena mnohdy vtipná díla jako například Snídaně starých pánů od Aloise Mikulky nebo Snídaně v marihuaně Jiřího Šorma.
Navazovaly i další Domácí úkoly, jejichž zadání znělo Malá pocta velké Edith, Venuše, Žena a automobil, Mona Lisa, Žena, víno, zpěv, Vyhnání z ráje, S vodou mě baví svět, Autoportrét, Avignonské slečny, Žena v zajetí techniky, Srdeční záležitost, Žena v pohybu, Žena a zvíře, Cherchez La Femme a zatím poslední téma Žena a architektura.

 Galerie La Femme

Galerie La Femme vznikla v roce 2000 a sídlí v Bílkově ulici na Starém Městě. Jejím hlavním tématem je žena jako věčná inspirace pro umělce - můžete ji tu spatřit v nejrůznějších variacích, velikostech i barvách. Žena je zde inspirací a návštěvník si může prohlédnout, jak ji vidí jednotliví výtvarníci.

 

 

Místo konání:

Szegfű u. 4.
1063 Budapešť
Maďarsko

Datum:

Od: 28.3.2014 18:00
Do: 16.4.2014 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala