Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.10.2009 0:00 - 0:00

FESTIVAL QUARTET V EGERU

Mezinárodní „putovní“ divadelní festival. Letošní podzim bude ve východomaďarském Egeru pokračovat vloni zahájený, dva roky trvající Mezinárodní divadelní festival Quartet, setkání maďarských, českých, srbských a francouzských divadelníků.

 

 

Cílem festivalového pásma Quartet – Vize Evropy je vzájemně se seznámit s divadelním děním v různých zemích a jeho tradicemi. To v praxi znamená tvůrčí výměny zkušeností a společná představení. V letech 2008–2010 hostí festivalové pásmo čtyři města: srbský Novi Sad, český Cheb, maďarský Eger a francouzské Nantes/Ancenis. V říjnu 2008 proběhla akce v Novém Sadu, letos na jaře v Chebu, nyní je na řadě Eger a na jaře 2010 akce zavítá do Nantes/Ancenis. Projekt je podporován také programem Kultura EU.

 

V rámci akce se ve všech čtyřech městech koná stejný divadelní týden se stejnou divadelní koncepcí – kromě divadelních představení jsou na programu také četné doprovodné akce. Podstatou všech programů je dialog kultur. Každé odpoledne pořádají hostitelé konference divadelníků a kritiků. Dopoledne se konají mistrovské kurzy, při kterých si mezinárodní štáb může vyzkoušet, jakým způsobem je možné vytvořit představení za podmínek, kdy mluví tvůrci odlišným jazykem, a přijít na to, existuje-li společný divadelní jazyk. Každé ze čtyř divadel má prostřednictvím vlastní soudobé inscenace možnost přiblížit ostatním účastníkům, jak dnes kdo přemýšlí o Evropě a divadle. Krom toho se mohou návštěvníci v rámci národních dnů seznámit se specifickou hudbou i gastronomií jednotlivých zemí a prostřednictvím čtení z děl poznat také jejich současnou dramatickou tvorbu. Součástí cyklu je také vytvoření vlastních webových stránek nebo vznik knižní publikace a filmu. Pásmo programů, v jehož centru stála původně spolupráce divadelních souborů ze čtyř evropských měst, má tedy mnohem širší kulturní záběr a je skvělou příležitostí k navázání mezinárodních kontaktů a vzájemné spolupráce pro nejrůznější kulturní instituce nejen v daných městech, ale v celých regionech. V současné době také probíhají jednání maďarského Egeru se západočeským Chebem, jehož německé pojmenování zní právě Eger, o zahájení projektu partnerských měst.

 

28. října 2009 se na egerském Mezinárodním divadelním festivalu Quartet uskuteční letošní Český národní den.

 

Programy s českou účastí:

 

14. října 2009, 19:00

Akumulátor (1994, režie: Jan Svěrák) – filmová projekce

Místo konání: Ifjúsági Ház, kino Művész, Széchenyi u. 16

 

21. října 2009, 17:00

Vratné lahve (2007, režie: Jan Svěrák) – filmová projekce

Místo konání: Ifjúsági Ház, kino Művész, Széchenyi u. 16

 

21. října 2009, 20:00

Hašek–Marek–Mikó: Jsem Švejk

Na pivu s dobrým vojákem a publikem, dvě části

Místo konání: Ifjúsági Ház, Velký sál

Účinkují: Švejk – István Mikó, hospodský Palivec – Kálmán Suha

 

28. října 2009

Český národní den

 

16:00 – KontAKTfoto – vernisáž výstavy chebské Galerie 4

(Výstava potrvá do 16. listopadu.)

Místo konání: Galerie Templom, Trinitárius u. 1

 

Prvním programem Českého národního dne bude vernisáž kolektivní fotografické výstavy organizované chebskou Galerií 4. Galerie 4 byla založena v roce 1985 a sídlí v historickém jádru města Chebu. Díky své výstavní ploše 170 m² je největší stálou fotografickou galerií v České republice. Ve vlastních prostorách pořádá ročně 12–14 výstav, mimovýstavní program zahrnuje organizování mezinárodních dílen, součástí galerie je také archiv a knihovna odborné literatury.

 

Výstava kontAKTfoto představuje výsledky uplynulých 12 ročníků Mezinárodního fotografického workshopu portrétu a aktu. V kolekci jsou zastoupeni profesionální fotografové a posluchači vysokých fotografických škol z České republiky, Německa, Itálie, Velké Británie, Ruska a Francie.

 

16:30 – Luboš Balák: Švejkův vnuk

Místo konání: Loutkové divadlo Harlekin, Bartók Béla tér 6 – čtení

(Současnou českou divadelní hru čtou posluchači oboru herectví a režie Akademie divadelního umění; vstup zdarma)

Antonín Ištvánek, kterému přezdívají Švejkův vnuk, vysedává celé dny v pražské hospodě U Červené žáby, a věren své přezdívce naivně glosuje všechno možné. A to až do chvíle, kdy jedna reklamní agentura objeví potenciál, který v sobě tenhle hospodský kibic skrývá, a vyšle ho rovnou do parlamentních voleb.

 

18:30 – vernisáž výstavy fotografií „Eger českýma očima“

(Výstava potrvá do 16. listopadu.)

Místo konání: Divadlo Gézy Gárdonyiho, Eger, Hatvani kapu tér 4

Český fotograf Michal Mráka dorazil do Egeru 20. října a během jednoho týdne svými fotografiemi vyjádřil, jak vidí toto město a Maďary vůbec.

 

19:00 – Marta Ljubková–Zdeněk Bartoš: Legenda o křídovém kruhu

Představení Západočeského divadla Cheb na motivy hry Bertolta Brechta Kavkazský křídový kruh

Místo konání: Divadlo Gézy Gárdonyiho, Eger, Hatvani kapu tér 4

Režie: Zdeněk Bartoš

 

Boj dvou matek o jedno dítě: starobylý příběh známý již z Bible a zpracovaný také Bertoltem Brechtem umístili tvůrci do Arménie v časech bojů mezi dobyvateli a pučisty. Potomka urozené rodiny, kterého jeho matka opustí v pohnutých časech změny moci, se ujme chudá dívka, která ho přes všechny těžkosti zachrání a vychová. Kolo času se však otočí, mocní se střídají a krkavčí matka opět potřebuje následníka. Původní příběh je v podání chebského divadla plný poezie, úzkosti, humoru a nádherných arménských lidových písní.

 

Západočeské divadlo Cheb

Jakožto jediné divadlo s profesionálním souborem v Karlovarském kraji hraje důležitou roli v kulturním životě nejen města Chebu, ale celého regionu. Nové umělecké vedení divadla, jmenované v lednu 2006 (umělecký ředitel Zdeněk Bartoš a dramaturgyně Marta Ljubková), hledá čerstvé dramatické texty (českých i zahraničních autorů) a uvádí klasické hry v moderním zpracování.

 

21.30 Art-pokec – beseda s tvůrci inscenace

Místo konání: Atrium divadla

 

22.00            Quartet late night partyjazzový koncert smyčcového kvarteta Lamborghini

Místo konání: Atrium divadla

 

www.quartet-festival.org

 

Místo konání:

Szegfű u. 4.
1063 Budapešť
Maďarsko

Datum:

28.10.2009 0:00 - 0:00

Organizátor:

Divadlo Gézy Gárdonyiho


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala