Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.4.2009 0:00 - 4.4.2009 0:00

EXIT – PŘÍBEH O LIDECH, KTEŘÍ NECHTĚLI ZŮSTAT

Néprajzi Múzeum Pinceszínház

 

 

Tento mezinárodní projekt vznikl z potřeby mezinárodní divadelní komunikace v rámci visegrádského regionu. Chtěli bychom účastníkům projektu a zejména divákům zprostředkovat pocit mezikulturního střetávání a setkávání. Naše středoevropské země mají mnohem více společného, než si obvykle myslíme. Jako bychom začínali zapomínat, že kdysi jsme patřili do této monarchie a později jsme se stali součástí sovětského bloku. To dává zemím středoevropského regionu mimořádný kontext – kontext pozoruhodného sdílení.

 

Členové tvůrčího týmu patří ke generaci, která ještě měla možnost komunistický režim částečně zažít – a hlavně vnímat jeho pád. Nebyli jsme jím zasaženi jako dospělí, ale pamatujeme si ho a nechceme své pocity zapomenout a zároveň usilujeme o silnější komunikaci v rámci zmíněného regionu, abychom dokázali, že ve společnosti existují pocity a nálady, o nichž se má mluvit a na jejichž základě lze vystavět divadelní inscenaci.

 

Divadelní projekt Exit pojednává o čtyřech lidech různých národností, kteří chtějí z nějakého důvodu utéct ze své rodné země. Je doba komunismu. Tito lidé, kteří nakonec dosáhnou „vysněného okamžiku“, dostanou se do americké zóny, se sejdou na jednom místě – čtyři lidé v kritické situaci, v jedné místnosti, čekají, jak se od nynějška změní jejich život. Hledají záchranu, peníze, lásku, svobodu. Od tohoto okamžiku musí spolupracovat, spoléhat se na sebe navzájem, komunikovat. Hlavními motivy inscenace tudíž budou jazyk a komunikace – utečenci totiž nesdílejí společný jazyk. Jak v takové situaci člověk reaguje? Taková minikomunita poskytuje možnost rozvíjet mnoho dramatických situací, neboť se ocitá v mezní situaci, v níž kulminují základní emoce: strach, štěstí, láska, nenávist.

Exit je inscenací o lidské komunikaci, o sdílení a neporozumění v klíčovém životním okamžiku, pod tlakem, ale s nadějí.

 

 

Tvůrčí tým:

Režie a koncepce: Marta Ljubková

Výprava: Petra Vykoukalová

Hudba: Jan Trojan

 

Hrají: Jakub Hubert (CZ), Zuzana Hozhoni (SK), Kamilla Peksa (PL), Mihaly Szabados (HU), Lili Bordan (USA)

 

Představení:

3.4. v 17:00 a 19:00 v Pinceszínház

4.4. v 19:00 v Néprajzi Múzeum

Místo konání:

Szegfű u. 4.
1063 Budapešť
Maďarsko

Datum:

Od: 3.4.2009 0:00
Do: 4.4.2009 0:00

Organizátor:

Pinceszínház, Néprajzi Múzeum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala