Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.10.2005 0:00 - 4.11.2005 0:00

Design week 2005: Design do tmy

Design pro zrakově postižené, na vernisáži koncert českého nevidomého klaviristu Antona Mészárose

 

Letošní ročník budapešťského Týdne designu se uskuteční ve dnech 14–23. října, na přibližně 70 místech. Během týdne se konají nejrůznější maďarské i zahraniční, na design zaměřené výstavy, společně s doprovodními akcemi, autobusovými okruhy atd. Detailní program: www.design7.hu

 

 

V rámci velkolepé akce bude otevřena česká výstava Design do tmy, kde se představí na design zaměřené výrobky určené (také) pro nevidomé a slabozraké. Námět sestavení takové kolekce pochází od profesorky Lenky Žižkové, kurátorky několik desítek výstav designu. Zrakově postižených a nevidomých osob je odhadem v každé populaci 4% až 8%. Běžné užitkové předměty jim nadělají nemalé starosti, a stačí navštívit jakoukoliv prodejnu tyflopomůcek, aby si kdokoliv uvědomil, jak málo se takto postiženým lidem pomáhá, jaká slabá je kvalita takových předmětů. Potřebami nevidomých se zatím zabývali oni sami, jejich příbuzní či přátelé, lidé, kteří jim chtěli a chtějí pomoci, ale nikdy to nebyli erudovaní designéři pro podobné činnosti odborně školeni. A většinou ani nevidomí nespojují slovo "design" s věcmi, které používají, ačkoli design by neměl sloužit nějaké společenské/sociální/náboženské, atd. skupině, ale všem.

 

V první fázi projektu byli osloveni čeští zrakově postižení, aby zformulovali podklady o jejich potřebách. Kurátorka Lenka Žižková prozradila, že v počátku nebylo lehké překonat jejich nedůvěru a přesvědčit je, že jim chtějí opravdu pomoct. Poté byly osloveny všechny české, moravské a slovenské školy vychovávající budoucí designéry. Výsledkem bylo, že se přihlásilo více než sto studentů a učitelů, kteří si vybráli vždy jedno konkrétní zadání. Všichni aktéři pak prošli jak workshopem, tak diskusemi v tyflocentrech, a současně museli během práce konzultovat jednotlivá řešení se zrakově postiženými.

 

V zadání projektu bylo, že musí jít o předměty, jejichž funkce a výtvarná kvalita musejí být atraktivní nejen pro nevidomé, slabozraké a zrakově postižené, ale pro všechny spotřebitele s estetickým cítěním.  Po výběru a zdokonalení exemplářů bylo nakonec 120 z nich vystaveno od 26. dubna do 29. května 2005 ve třech sálech dvou pražských muzeí – v Muzeu hlavního města Prahy a v Národním technickém muzeu. Modely předmětů v měřítku 1:1 se samořejmě dají uchopit do rukou, všechny jsou označeny popisky s latinským i Braillovým písmem, a patří k nim i postery vysvětlující funkčnost jednotlivých předmětů.

 

 

Místo:

 

Výstava proběhne na dvou místech, ve Státním ústavu nevidomých (Hermina út 21., 1146 Budapešť) a v Českém centru. Je k prohlédnutí do 4. listopadu, v Českém centru po-čt: 8:30–16:00, pá: 8:30–14:00, v Ústavu nevidomých po, st, pá: 13:00–15:00.

 

Slavnostní zahájení:

 

15. října 2005, u příležitosti Mezinárodního dne nevidomých, nejprve v 16:00 ve Státním ústavu nevidomých, kde obyvatelé institutu vystoupí s krátkým programem, a poté v Českém centru, v rámci něhož od 17:30 vystoupí s klavírním koncertem Anton Mészáros, v Brně žijící nevidomí umělec. Výstavu Design do tmy zahájí velvyslankyně České republiky v Maďarsku Hana Hubáčková.

 

 

Anton Mészáros se narodil v Nových Zámcích jako nevidomý syn maďarských rodičů. V roce 1983 absolvoval obor klavír a varhany na konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. Od roku 1992 působí jako profesor klavírní improvizace a korepetitor tanečního a dramatického oddělení brněnské konzervatoře. Věnuje se též kompozici, komponuje v menších klavírních formách, spíše improvizačního stylu, složil i několik písní. Jeho velkou zálibou je sport, hlavně jízda na dvojkole a vytrvalostní běh. V letech 1996 a 1997, dále pak v roce 1999 a 2001 úspěšně absolvoval s vodičem mezinárodní běh maratónu v Praze a Košicích. Vlastním nákladem vydal v roce 2002 svoji vzpomínkovou knihu – Vzpomínky psané ve tmě. Je ženatý, má tři syny.

Místo konání:

Szegfű u. 4.
1063 Budapešť
Maďarsko

Datum:

Od: 15.10.2005 0:00
Do: 4.11.2005 0:00

Organizátor:

Česká centra


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala