Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.9.2019 0:00 - 4.9.2019 0:00

Čeští hosté na festivalu L1 DanceFest

18. ročník tradičního DanceFestu L1 v Budapešti nabídne dvě vystoupení českých autorů – Tomáš MORÁVEK (CZ) & Katarina ĎURICOVÁ (SK) vedou wokshop Light design a choreografka, performerka a fyzioterapeutka Markéta Stránská představuje své taneční soló LEŤ - Pohybová zkušenost ze života s jednou nohou, jednou protézou a dvěma francouzskými holemi.

2. září, ponělí

10.00 – 17.00 WORKSHOP LIGHT DESIGN

Tomáš MORÁVEK (CZ) & Katarina ĎURICOVÁ (SK)

Účastníci workshopu se pod vedením zkušených light designerů seznámí s teorií práce se světly.

Tomáš Morávek objevil světelný design díky pražské taneční konzervatoři Duncan Center, kde pracoval jako technik a postupně začal navrhovat světelné návrhy pro studenty školy. Světu současného tance a light designu propadl, fascinován možností měnit atmosféru či vytvořit na scéně celý interiér pouhým osvětlením. Jako light designer pracoval v řadě pražských divadel (Divadlo Archa, NoD a Divadlo Ponec) a účastnil se mnoha festivalů (Nizozemí, Francie, Slovensko). Spolupracuje mj. se souborem absolventů Duncan Centre NANOHACH, s Jarem Viňarským či s divadlem Vosto5.

Katarina Ďuricová pracuje a pracovala jako manažerka různých lokálních, ale i mezinárodních projektů, týkajících se současného umění a nezávislé kultury. Působila v kulturním centru Stanica Žilina – Záriečie, a i díky této zkušenosti objevila kouzlo světla a světelný design. Od té doby spolupracuje převážně s českými a slovenskými tanečníky a soubory současného tance, především s VerTeDance, ME-SA a Jarom Viňarským. Kromě práce na nových světelných řešeních a touringu je od roku 2014 technickou ředitelkou festivalu TANEC PRAHA.


4. září, středa

20.00 showcase programMarkéta STRÁNSKÁ (CZ) FLY!

MARKÉTA STRÁNSKÁ: LEŤ

Pohybová zkušenost ze života s jednou nohou, jednou protézou a dvěma francouzskými holemi.

akolik ovlivní naši fyzickou i psychickou stabilitu změna nebo zúžení opěrné báze? Jak nás ovlivní kontakt s určitým limitem? Jak se pak postavíme k novým možnostem? K samotnému hledání, objevování a prozkoumávání neobvyklé, ale možné cesty? Ke změně našich zažitých stereotypů?

Sólové taneční představení choreografky, performerky a fyzioterapeutky Markéty Stránské poukazuje na fakt, že každá odlišnost skýtá obohacující možnosti a jedinečné příležitosti. Tělesné i duševní. Každá překážka je příležitostí a probouzí naši představivost, hravost a tvořivost.

Choreografka, performerka a fyzioterapeutka Markéta Stránská se od útlého dětství věnovala folklornímu tanci a v době středoškolských studií rozšířila svůj umělecký zájem o loutkoherectví. Během vysokoškolských studií fyzioterapie rok a půl aktivně působila ve východočeských nemocnicích jako Zdravotní klaun. Současnému tanci se věnuje od roku2012, kdyz ačala v Divadle Archa v Praze navštěvovat Taneční atelier “Simulante bande”, který vznikl na základě stejnojmenného inkluzivního tanečního představení (VerTeDance, 2012). Od té doby pravidelně navštěvuje v ČR a na Slovensku taneční workshopy a tréninky pro laiky i profesionály pod vedením zkušených českých i zahraničních lektorů. V roce 2015 byla jako performerka přizvána ke spolupráci na představení Chybění (Jaro Viňarský a VerTeDance, 2015). V roce 2016 pak byla za toto představení nominována mezinárodní porotou festivalu Česká taneční platforma na cenu „Tanečník/ce roku 2015“. V sezóně 2016/2017 byla členkou Divácké poroty České taneční platformy v rámci mezinárodního projektu Be SpectActive. V srpnu 2017 se se svou autorskou tvorbou zúčastnila Choreografické rezidence s coachingem, pořádané sdružením SE.S.TA. v Praze.
V létě roku 2018 se Markéta Stránská zúčastnila mezinárodní choreografické platformy FILLIMIT 2018 ve Žďáru nad Sázavou, i Mezinárodní taneční laboratoře pořádané inkluzivním tanečním souborem Candoco Dance Company v Londýně ve Velké Británii. V září 2018 úspěšně pemiérovala svůj choreografický taneční sólový debut LeŤ.

interpretace, choreografie: Markéta Stránská
hudba: Jan Kratochvíl
světelný design: Zuzana Režná
kostýmy, scéna: Monika Urbášková
poradci tvůrčího procesu: Lucia Kašiarová, Jean Gaudin, Karine Ponties
produkce: Andrea Švandová
poděkování: Lukáš Houdek, Sára Arnstein
grafický design: Tomáš Bárta

 

Místo konání:

Bakelit M.A.C., 1095 Budapest, Soroksári út 164.

Datum:

Od: 2.9.2019 0:00
Do: 4.9.2019 0:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala