Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.9.2014 20:00 - 27.9.2014 0:00

Český jazzový víkend v BMC

Petr Beneš Quartet, Tomáš Liška Invisible World Trio, duo Tara Fuki i skupina Vertigo představují nejzajímavější trendy českého jazzu posledních let. Přehlídku hostí Budapest Music Centre.

.

Pátek 26. 9. 2014

20.00 Petr Beneš Quartet

Petr Beneš - klavír
Ondřej Štveráček - tenorsaxofon
Tomáš Baroš - kontrabas
Marek Urbánek – bicí

Jazzový pianista a skladatel Petr Beneš se narodil v roce 1977 a ve věku pěti let se začal učit hrát na klavír. V roce 1991 zvítězil v celostátní české klavírní soutěži a o dva roky později byl přijat ke studiu na Konzervatoři Jaroslava Ježka, kde se začal věnovat studiu klavíru a skladby. Zde také od roku 1999 vyučuje jazzovou improvizaci.

Již 9 let hraje spolu s Reduta Big Band a spolupracuje s Big Bandem Českého rozhlasu. Dlouhá léta byl členem kvartetu Petra Kořínka a skupiny Jazz Efterrätt. V současnosti se věnuje například spolupráci s Kvartetem Libora Šmoldase, Českým národním symfonickým orchestrem či Bigbandem Sv. Blažeje, dirigovaným Kryštofem Markem.

Jeho skladba Waiting for the Art byla oceněna v soutěži o jazzovou skladbu roku 2011 organizované organizací OSA a Bohemia JazzFestem. Jeho vlastní skupina, Petr Beneš Quartet, nabízí exkluzivní originální repertoár v kombinaci s výjimečnými hudebníky.

www.petrbenes.net

 

21.30 Tomáš Liška Invisible World Trio

David Dorůžka – kytara

Vít Křišťan  - klavír

Tomáš Liška – kontrabas

Trio českého kontrabasisty Tomáš Lišky zahrnuje tři dominantní postavy české jazzové scény. Liška, frontman, se stal známým v pražských jazzových kruzích brzy poté, co započal své studium kontrabasu na Konzervatoři Jaroslava Ježka a začal se objevovat po boku širokého spektra muzikantů v rámci nejvýznamnějších pražských jazzových klubů a festivalů. Hrál s řadou českých i zahraničních kapel a je držitelem mnoha cen.

Liškova spolupráce s výjimečně talentovaným českým kytaristou Davidem Dorůžkou začala v roce 2005, kdy spolu postoupili do finále Mezinárodního jazzového festivalu ve španělském městě Getxo. V roce 2009 byl Dorůžka významným hostem na Liškově prvním sólovém CD Invisible World, vedle Daniela di Bonaventury. Který hrál na bandoneon. Kritiky pozitivně přijaté album bylo triem celosvětově představeno  na festivalech a v klubech.

Nejmladším hudebníkem v triu je pianista Vít Křišťan, který byl členem mimořádně úspěšného jazzového kvintetu Inner Spaces, jehož album Light Year získlalo cenu Anděl za nejlepší jazzové album roku 2012. Křišťan se rovněž účastnil nahrávání alba cover verzí písní Suzanne Vega s názvem Blood Sings českého jazzového veterána Jaromíra Honzáka, které bylo rovněž nominováno na cenu Anděl. Křišťanův vlastní debut Imprints vyšel v minulém roce a rovněž byl báječně přijat kritikou.

www.tomasliska.com 
www.daviddoruzka.com 

 

Sobota 27. 9. 2014

20.00-21.00 Tara Fuki

Andrea Konstankiewiczová – violoncello, vocals
Dorota Barová – violoncello, vocals

Hudba dua violoncellistek Tara Fuki, které vzniklo v roce 2000 v Brně, je delikátně dynamická a výrazově intenzivní. Založena na společných improvizacích a následně pečlivě rozpracovaná, obohacena o odrazy rozličných hudebních stylů s příchutí dálek představuje originální a pestrý kaleidoskop odrážející hloubky ženské duše.

Od svého vzniku je duo Tara Fuki úspěšné v celé Evropě (Česká republika, Francie, Německo, Itálie, Rakousko, Švédsko, Polsko, Slovensko, Rusko, Ukrajina, Rumunsko, Nizozemsko, Spojené království atd.) a střední Americe. Bylo oceněno Českou akademií populární hudby v kategoriích „Alternativní hudba“ a „Příslib roku“ v roce 2001 a v kategorii „Alternativní scéna“ v roce 2007. Při svém debutu v Maďarsku na festivalu Mediawave v roce 2003 dokázalo duo zaujmout jak mužské, tak ženské posluchače.

www.tarafuki.eu

 

21:30-23:00 Vertigo

Vojtěch Procházka - klavír
Marcel Bárta  - sopránsaxofon, basklarinet
Oskar Török – trubka,
Rastislav Uhrík – akustická baskytara
Daniel Šoltis - bicí
Dorota Barová – violoncello, zpěv 

Vertigo je jedna z nejoriginálnějších českých skupin, která vzešla z jazzu, ale postupem času se svými hudebními přesahy dopracovala ke zcela svébytnému zvuku. Jeho součástí je kreativita, totální improvizace, ale též sofistikované kompozice zasahující místy až do oblasti soudobé vážné hudby. Vertigo, kapela dříve známá jako Vertigo Quintet a nyní zahrnující dříve hostující Dorotu Barovou již v řadách stálých členů a tím pádem rozšířená na sextet, vydává vynikající čtvrté studiové album s názvem TAJ. Album TAJ pokračuje v nastolených trendech z předchozí desky Metamorphosis a hledání nových tvůrčích postupů a inspirací tak stále nekončí.

www.vertigoquintet.com  

Místo konání:

Budapest Music Center, Opus Jazz Club, 1093 Budapest, Mátyás u. 8.

Datum:

Od: 26.9.2014 20:00
Do: 27.9.2014 0:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala