Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.2.2018 - 25.2.2018

Český a slovenský filmový karneval

Filmový průlet českými a slovenskými dějinami + retrospektiva Jiřího Menzela: dramaturgie letošního filmového karnevalu, který se bude konat 21 – 25. února v budapešťském kině Toldi, by se dala charakterizovat jako učebnice dějepisu v kostce. Tedy spíše na filmovém pásu.

 

Skoro to vypadá jako náhoda, že v loňském roce se čeští a slovenští filmaři věnovali historickým tématům a ve svých filmech reflektovali významná období našich dějin.
Kromě výše zmíněných filmů nabídne karneval i snímky nehistorické, jež se věnují společenským tématům jako násilí páchané na ženách (Špína) nebo stáří (Bába z ledu).


A nezapomeneme ani na milovaného režiséra Jiřího Menzela, který právě v době festivalu oslaví své 80. narozeniny a jemuž vzdáme hold filmovou retrospektivou.

Všechny trailery na Youtube najdete tady.

Událost na Facebooku najdete tady.

Předprodej se začíná 8. února skrz Toldi mozi. Jednotlivá cena lístků je 1200 Ft: http://toldimozi.hu/


FILMY:

2018. 02.21. 20:00
Masaryk
https://www.csfd.cz/film/134042-masaryk/prehled/
Životopisný / Drama / Historický, Česko / Slovensko, 2016, 113 min, Režie: Julius Ševčík 
česká verze s maďarskými a anglickými titulky

Prožil život bohéma, miloval ženy, hudbu, velká gesta. V jeho srdci bojovala nespoutanost extravagantního umělce s povinností a morálkou úředníka, diplomata. Velkou část života procestoval, ale nikdy nezapomněl na zemi, z níž pocházel, na republiku, kterou založil jeho otec Tomáš Garrigue. Smrt Jana Masaryka je dodnes zahalena tajemstvím. Mnohá tajemství se však skrývají i v jeho životě! Dramatický příběh, věnovaný osudům velvyslance a pozdějšího československého ministra zahraničí, Jana Masaryka, se vrací do doby těsně před druhou světovou válkou.

Pokračování večera bude koncert bratislavské kapely Fats Jazz Band, která hraje swing v duchu první republiky.


 

2018.02.22. 10:00
Hořící keř - promítání pouze pro studenty na základě registrace na adrese ccbudapest@czech.cz
https://www.csfd.cz/film/313105-horici-ker/prehled/
Drama / Životopisný, Česko / Polsko, 2013, 3x80 min, Režie: Agnieszka Holland
s maďarským dabingem

Film, který se otvírá scénou sebeupálení Jana Palacha, předkládá sugestivní panoráma české společnosti na začátku tíživého dvacetiletí normalizační éry. V popředí stojí advokátka bránící Palachovu oběť před křivým nařčením a ve své prohře, té soudní, i výhře, té morální, reprezentuje nespočet podobných střetů jedince s totalitní mocí.

 

2018.02.22. 20:00
Špína
https://www.csfd.cz/film/482800-spina/prehled/
Drama, Česko / Slovensko, 2017, 87 min, Režie: Tereza Nvotová 
slovenská verze s maďarskými titulky

Lena je sedmnáctiletá holka z obyčejné rodiny. První zamilování, tajné noční dobrodružství, magická rána nad Dunajem... Její svět plný snů a touhy rozbije znásilnění. Je to jako špína, která se nedá smýt. Lena si musí projít cestou, která už není jenom obyčejným dospíváním, ale spíš bojem se sebe samou. Okolí ji nechápe a už nikdy úplně nepochopí. Je to Lena, kdo se musí změnit, dospět a pochopit, že není obětí a trest si nezaslouží ona, ale ten, kdo jí to udělal. 

Host po promítání: Róbert Jakab, herec 


 

2018.02.23. 18:00
Únos
https://www.csfd.cz/film/464563-unos/prehled/ 
Drama, Slovensko, 2017, 98 min, Režie: Mariana Čengel Solčanská 
slovenská verze s maďarskými titulky

Mladá novinářka Marta najde na Nový rok v předzahrádce hlavu svého bratra, zabalenou v igelitové tašce. Strašlivý nález ji vtáhne do příběhu, ve kterém se mocní představitelé státu neštítí žádného zločinu, jen aby si upevnili pozici neomezených vládců. První rok mladé slovenské republiky je důvodem oslavy pro řadu lidí – například krále podsvětí Efendiho nebo pro Prezidenta. Jen Předseda nemá důvod se radovat. Kdysi pomohl do funkce Prezidentovi, jenže ten teď odmítne jmenovat ministrem Předsedova syna. Jak tedy hlavu státu přinutit, aby poslouchala? O několik měsíců později Prezidentova syna za bílého dne zmlátí organizovaná skupina útočníků a odvleče jej do zahraničí… 

 

2018.02.23. 20:00
Bába z ledu
https://www.csfd.cz/film/421934-baba-z-ledu/prehled/
Drama / Komedie / Romantický, Česko, 2017, 106 min, Režie: Bohdan Sláma
česká verze s maďarskými titulky

 Lze ještě v pokročilém věku vykročit z rutiny a dát životu nový směr? Šedesátileté Haně (Zuzana Kronerová) dá nečekaný impulz setkání s vrstevníkem Broňou (Pavel Nový), jenž ji nadchne pro otužování. To se ale nelíbí Haniným dospělým synům (Václav Neužil a Marek Daniel), kteří obětavou ženu nestoudně využívají. Vidina nového milostného vztahu s nonkonformním otužilcem, jehož na rodinný oběd doprovází slepice Adéla, dá však Haně konečně sílu změnit zavedené pořádky...

 

// Retrospektiva Jiřího Menzela

2018.02.24. 16:00
Ostře sledované vlaky (1966) 
https://www.csfd.cz/film/6664-ostre-sledovane-vlaky/prehled/

s maďarským dabingem

 

2018.02.24. 18:00
Postřižiny (1981) 

https://www.csfd.cz/film/6665-postriziny/prehled/

s maďarským dabingem

 

2018.02.24. 20:00
Vesničko má středisková (1984)

https://www.csfd.cz/film/6672-vesnicko-ma-strediskova/prehled/

s maďarským dabingem

 

2018.02.25. 17:00
Milada

 https://www.csfd.cz/film/411926-milada/prehled/ 
Životopisný / Drama / Historický, Česko, 2017, 130 min, Režie: David Mrnka
anglická verze s maďarskými titulky

 
 Film se odehrává v letech 1937 až 1950 a je inspirován životem JUDr. Milady Horákové, jedné z exemplárních obětí zvůle komunistického režimu. Sledujeme příběh odvážné ženy, která bojovala za pravdu a demokracii vždy v souladu se svým svědomím a přesvědčením, aniž by podléhala konformismu či strachu z ohrožení. Po vykonstruovaném soudním procesu byla odsouzena za údajné spiknutí a vlastizradu (ve skutečnosti za svůj nekompromisní protikomunistický odboj) k trestu smrti. Jako jediná žena v tehdejším Československu byla popravena

Host: Vica Kerekes, herečka

 

2018.02.25. 20:00
Čiara
Krimi / Thriller / Drama
https://www.csfd.cz/film/516331-cara/prehled/ 
Slovensko / Ukrajina / Česko, 2017, 108 min, Režie: Peter Bebjak
slovenská verze s maďarskými titulky

Adam Krajňák je otcem rodiny a zároveň také hlavou pohraniční kriminální skupiny, která pašuje přes slovensko-ukrajinskou hranici cigarety. V tomto okruhu nejbližších zastává nenahraditelnou roli starajícího se důvěrníka, ale také zásadového a nekompromisního vůdce, jemuž v rozhodujících okamžicích nechybí sebevědomí a temperament. Klidný souběh obou prolínajících se světů se však se vzrůstající nervozitou, obklopující nejistou budoucnost s nově budovanou hranicí schengenského prostoru, začíná pomalu otřásat. A když pak jedna z pašeráckých dodávek ztroskotá, spustí se nezastavitelná lavina konsekvencí, během níž bude muset Krajňák zpochybnit své vlastní mezníky, které dosud nechtěl překročit. 

Pokračování večera bude koncert kapely Tomáš Liška & Invisible World Quartet (jazz, CZ/SRB/TUR).


Místo konání:

Datum:

Od: 21.2.2018
Do: 25.2.2018

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala