Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.5.2018 - 24.6.2018

České loutkové divadlo třikrát jinak

11. 5. začne v Budapešti výstava Three Takes on Czech Puppet Theatre (České loutkové divadlo třikrát jinak) u příležitosti Měsíce nehmotného kulturního dědictví.

Výstava podává stručný, ale reprezentativní pohled na bohatou tradici i rozmanitou současnost českého loutkového divadla, které je ojedinělým fenoménem české kultury a dodnes okouzluje diváky na celém světě. Ve třech oddílech věnovaných historickému vývoji, poválečné proměně a loutkářským technikám se seznámíte s různými kapitolami českého loutkového divadla. Ve třech magických boxech nahlédnete do období kočovného divadla i éry populárních rodinných divadel, seznámíte se s významnými loutkářskými výtvarníky v kontextu slavných inscenací a loutkářských souborů, shlédnete prezentaci fenoménu černého divadla a moderní divadelní architektury, a pokud dojdete až na konec cesty, čeká vás interaktivní část, ve které poznáte různé technologické druhy loutek v podobě typických postav z českých pohádek, s nimiž si můžete vyzkoušet manipulaci. Kurátory výstavy jsou Nina Malíková a Martina Černá, výtvarné a technologické řešení měli na starosti Antonín Maloň a Tomáš Zmrzlý.

www.idu.cz

 

Budapešťský cluster EUNIC realizuje v rámci Roku evropského kulturního dědictví sérii eventů na téma nehmotné kulturní dědictví. Cílem projektu je nacházet neobvyklá propojení v rámci různých oborů, předávat zkušenost evropského kulturního dědictví formou zážitku a workshopů a klást důraz na sociální aspekt a inkluzi. České centrum Budapešť je iniciátorem projektu a členem pracovní skupiny. V rámci akce se bude prezentovat české loutkářství jak v tradiční formě ve výstavě Three Takes on Czech Puppet Theatre, kterou připravil Institut umění – Divadelní ústav, tak i jako výchozí bod pro angažované projekty. Příkladem je například jordánský loutkář Husam Abed, který vystudoval Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU a v rámci souboru Daffa Puppet Theater hostuje v uprchlických táborech v Jordánsku nebo v chudých oblastech východního Slovenska a jižního Maďarska. Druhou oblastí bude společná prezentace AU, HU a SK v oblasti designu, konkrétně modrotisku. Akce odstartuje na Den Evropy a bude paralelně probíhat na několika místech Budapešti po celý měsíc květen.

https://www.facebook.com/hahoeuropa

https://www.facebook.com/muzeumokejszakaja

 

Versnisáž proběhne 10. května 2018 v 18:00. Všichni jste velice zváni. Výstavu otevře spisovatel a dramatik Márta Tömöry  a Csuta Gyutai, the Guardianship Nonprofit Kft. Managing Director.

 

 

 

Výstava je součástí programu HaHó Europe - Month of Traditions nebo akce Evropského festivalu kulturního dědictví. V období od 9. května do 9. června 2018 pořádáme významný kulturní program s názvem HaHó Europe / Month of Traditions nebo European Culinary Heritage Festival, který představuje část kulturního dědictví zúčastněných zemí.

#heritageconnects

Místo konání:

De la Motte-Beer-palota, Budapest I., Dísz tér 15.

Datum:

Od: 11.5.2018
Do: 24.6.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala