Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.2.2002 0:00 - 28.2.2002 0:00

Česká grafika

Výběr z děl českých výtvarných umělců ze sbírky v Zirci

Výstava bude zahájena v 17 hodin, ke zhlédnutí bude do 28. února.ČESKÉ CENTRUM BUDAPEŠŤ

4.2.-5.3.2003

ČESKÁ GRAFIKA 20. STOLETÍ

Výběr ze Sbírky Přátelství v Zirci

Díky záslužné činnosti Julie Bérové a představenstva města Zirc se může v prostorách Českého centra Budapešť uskutečnit výstava z tvorby současných českých grafických umělců.
Julie Bérová je pokračovatelkou smýšlení Antala Regulyho v současnosti. Jako „velvyslankyně umění“ získala úctu v obou svých domovech, v Zirci a v Praze. O co se dnes snaží politici v zájmu společné Evropy, to Julie Bérová v oblasti své umělecké tvorby už přes tři desetiletí nepřetržitě uskutečňuje. Od roku 1971 neúnavně sbližuje národy a kultury, na její volající slovo poslali umělci okolních zemí dobrovolné grafické dary do Zirce. Tak se mohla zrodit v srdci Bakonye, v určitém smyslu jedinečná Mezinárodní Grafická Sbírka Přátelství, které obsahuje přes 2000 listů.
V počáteční době se o darovaná díla staral ředitel Kulturního Střediska, Nándor Leitner s manželkou. Současně s tím vznikla postupně Mezinárodní Grafická Sbírka Přátelství, do které dostala umělkyně v průběhu let množství grafických listů od svých českých, slovenských a maďarských kolegů, k nimž se později přidali i bulharští, rumunští, jugoslávští, ruští, němečtí a francouzští umělci.

Julie Bérová darovala značné množství uměleckých děl městu Zirci. Zásluhou představenstva župy Veszprém a města Zirc je, že kvalitní materiál bývá čas od času důstojně představen, i když periodicky, v Galerii Zirc, založené roku 1985. Na celostátní a mezinárodní úrovni je možno vysoce ocenit spolupráci Maďarského Výtvarného a Českého Výtvarného Fondu (do jejich zániku po roce 1989).

Vrstva inteligence města Zirc podporuje s velkým zaujetím uskutečnění výše uvedených cílů, stálé obecenstvo, podporující umění s pochopením a oceněním, si vytváří svůj názor při pohledu na vynikající grafická díla.

Práce Julie Bérové, „bohatost jejího srdce“ byla oceněna veřejnými uznáními. V roce 1985 při slavnostním otevření Galerie Zirc mohla převzít zlatou medaili župy Veszprém, v roce 1989 při 5.výročí udělení statusu města jí bylo jako první uděleno čestné občanství Zirce. Při této příležitosti zhotovil český sochař Miroslav Pangrác její sádrový portrét.

Místo konání:

Szegfű u. 4.
1063 Budapešť
Maďarsko

Datum:

Od: 4.2.2002 0:00
Do: 28.2.2002 0:00

Organizátor:

České centrum Budapešť


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala