Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.4.2018 - 22.4.2018

Současná dětská literatura na mezinárodním knižním festivalu v Budapešti

Česká republika se na 25. mezinárodním knižním festivalu v Budapešti bude prezentovat národním stánkem, pojmenovaným #nejenkrteček. V rámci stánku proběhnou křty maďarských překladů dětských knih "Hravouka" Terezy Vostradovské a "Jezevec Chrujda staví nejdřív urychlovač a pak zase pomalič" Petr Stančíka a Lucie Dvořákové. Dále proběhnou workshopy, dětské dílny a vernisáž výstavy 12 světů.

Na jubilejním 25. ročníku mezinárodního knižního festivalu v Budapešti se současná dětská literatura představí na interaktivním stánku nazvaném lehce provokativně #nemcsakkisvakond  (#nejenkrteček). České centrum Budapešť realizuje tento stánek za podpory Ministerstva kultury ČR a Českého literárního centra a organizuje jej ve spolupráci s redakcí maďarského dětského časopisu Csodaceruza. 

Časopis Csodaceruza je maďarská verze českého časopisu pro děti s názvem Raketa. Číslo časopisu, které bude prezentováno na knižním festivalu, bylo vytvořeno za spolupráce těchto dvou magazínů a bylo inspirováno českou verzí jednoho konkrétního čísla Rakety. K nahlédnutí zde: https://youtu.be/kuDLAyZv0EI

DĚTSKÉ KNIHY, KTERÉ VYCHÁZEJÍ V MAĎARŠTINĚ  

TEREZA VOSTRADOVSKÁ - HRAVOUKA

Přírodozpytecké vyprávění o myšce, kterou zájem o přírodu dovedl až k sepsání vlastní knihy o přírodě.

Kravička dělá bů, pejsek dělá haf haf. Hm. Neba? Neba. Co takhle si radši počíst o tom, jak v lese tlejí opadané listy, prohlédnout si, jak vypadá noha žáby a kdo si nejradši pochutná na myšce?

Právě myška žijící v podzemní noře je vypravěčkou, průzkumnicí lesa, sadu i rybníčka: obkresluje tvary pecek, ohryzává mrkve v zemi a přemýšlí jak rozdělit plody na ovoce a zeleninu, zkoumá stáří lesa podle letokruhů a loví živé brouky na kousek syrového masa. Všechno pak pečlivě zapisuje do svého sešitu a radí, jak si vyrobit herbář nebo udělat zahradní jezírko.
A vlastně i na ty zvířecí zvuky dojde: no kdo by se nechtěl naučit RRR-ČAFČAFČAF RAJČÁK?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Křest proběhne 20. dubna 2018 v 15:30 na stánku #nemcsakkisvakond za účasti autorky Terezy Vostradovské. 


 

PETR STANČÍK, LUCIE DVOŘÁKOVÁ - JEZEVEC CHRUJDA STAVÍ NEJDŘÍV URYCHLOVAČ A PAK ZASE POMALIČ

Pokračování dobrodružství jezevce Chrujdy a jeho přátel z lesa Habřince. Chrujda se tentokrát pustí do vynalézání a spolu s kamarádkou, vozíčkářkou sůvičkou Stáňou, sestrojí tajemný urychlovač. Do přístroje ale omylem vleze hlemýžď a jeho urychlení způsobí řadu veselých příhod. Chrujdovi se nakonec všechny zmatky podaří uvést do původního stavu a v lese Habřinci znovu zavládne klid. Napínavý pohádkový příběh přináší malým čtenářům nejen zábavu, ale také poučení, že i bytosti s hedikepem jsou platnými a velmi přínosnými členy společnosti. A snad v nich také podpoří zájem o fyziku, kterou – alespoň podle zkušeností autora – většina školáků k vlastní škodě považuje za nudný předmět.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Křest proběhne 20. dubna 2018 v 12:15 na stánku #nemcsakkisvakond za účasti Ivy Pecháčkové z nakladatelství Meander. 


VÝSTAVA 12 SVĚTŮ

Výstavní projekt 12 světů navazuje na úspěšnou putovní výstavu 11 světů, která měla premiéru v Muzeu hlavního města Prahy v listopadu 2012. Tedy před více než pěti lety. Časový odstup byl důvodem k obsahové aktualizaci celého projektu. Výstavu zahájí kurátor výstavy, Radim Kopáč.

Výstava představuje práci dvanácti současných českých ilustrátorů a komiksářů mladší a střední generace, kteří patří mezi hvězdy svého oboru a slaví úspěch u kritiky a čtenářů čím dál častěji i v zahraničí. Například Galina Miklínová Lichožrouty ve filmu, Lucie Lomová s komiksovými alby Anna chce skočit a DivošiPetr Nikl se svými všetečnými tvůrčími aktivitami, kde propojuje slovo s obrazem, akcí, zvukem.

Současná česká ilustrace a komiksová tvorba je v zenitu. Jestliže včera byla skloňována jména Zdeněk Miler, Květa Pacovská, Miroslav Šašek, Jiří Trnka, Štěpán Zavřel nebo Helena Zmatlíková, dnes se jim svými výkony směle rovná dvanáctka zastoupených. Každý z nich má jedinečný rukopis, každý vytváří svůj vlastní svět. A kolik světů znáš, tolikrát jsi člověkem.

Autorem výstavy je literární a výtvarný kritik Radim Kopáč (1976), autor řady publikací z dějin literatury a kultury, například Praha erotická (2017), Ve sladké tísni klína. Erotika v české literatuře od počátků po dnešek (2016), Nevěstince a nevěstky. Obrázky z erotického života Pražanů (2013).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vernisáž výstavy proběhne 20. dubna 2018 ve 12:00 za účasti kurátora Radima Kopáče  na stánku #nemcsakkisvakond 

Místo konání:

Millenáris, Budapest, Kis Rókus u.

Datum:

Od: 19.4.2018
Do: 22.4.2018

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala