Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.1.2018 - 31.3.2018

Cena Susanny Roth

Soutěž, určená mladým překladatelům, se bude v Maďarsku konat již po čtvrté a v Srbsku po druhé. Na obou místech ČC Budapešť spolupracuje s katedrami bohemistiky.

 

 

 

 

 

Soutěž je zaměřena na začínající překladatele do 40 let, jejichž úkolem je překlad dosud nepřeložené současné české prózy (beletrie). V každém jazykovém teritoriu bude oceněn pouze jeden uchazeč; vyhodnocení soutěže provede místní odborná porota. Do soutěže nelze přijmout již publikované překlady.

Text k překladu: Letošní jury ČC a ČLC vybrala knihu Karla Veselého Bomba★Funk (nakl. BigBoss, 2017).

Cena: Několikadenní návštěva ČR spojená s aktivní účastí na odborném semináři s doprovodným programem. (Fotky semináře z roku 2017 jsou k prohlížení zde.)

Zadání a podmínky účasti: soutěžící anonymně odevzdá svůj překlad textu z knihy Karla Veselého Bomba★Funk (kapitola 6, str. 104-118), profesní životopis v podobě medailonku o rozsahu maximálně 1000 znaků (vč. mezer) v českém jazyce, aktuální fotografii vč. uvedení autora fotografie v tiskové kvalitě a čestné prohlášení deklarující autorství odevzdaného soutěžního překladu.

Vše zašle v elektronické podobě nejpozději 31. března 2018 na e-mailovou adresu Českého centra Budapešť ccbudapest@czech.cz.

 

Termíny:

  • Uzávěrka pro zaslání překladů: 31. března 2018
  • Zveřejnění výsledků: do 15. května 2018
  • Pobyt oceněných překladatelů v ČR: léto/podzim 2018

 

Synopse románu
Píše se rok 1988 a prezident ČSSR Gustáv Husák se rozhodne učinit poslední pokus o záchranu komunistického režimu. Oddanému svazákovi Jiřímu svěří kardinální úkol – sestavit funkovou kapelu, která by svými ryčnými, optimistickými písněmi znovu zažehla ducha revoluce. Není to ale vůbec snadné, protože hvězdná skupina Funky Leninz se musí vypořádat i s překážkami, které jim do cesty nakladl generální tajemník strany Miloš Jakeš.
Mystifikační groteska BOMBA★FUNK je literárním debutem Karla Veselého (1976), autora knihy Hudba ohně aneb Radikální černá hudba od jazzu přes hip hop a dále (BiggBoss, Praha 2010) a hudebního publicisty známého z Radia Wave, měsíčníku Full Moon či kulturního časopisu A2. Román o síle hudby, která překračuje všechny ideologie, ilustrovali Jiří Franta a David Böhm.


Karel Veselý - Biografie
Karel Veselý se narodil v roce, kdy Stevie Wonder vydal slavné dvojalbum Songs in the Key of Life. Černá hudba mu ale dlouho nic neříkala, byť v pubertě poslouchal převážně black metal. Všechno se změnilo, když na začátku devadesátých let uviděl na MTV klipy Cypress Hill a Snoop Doggy Dogga a nakazil se virem. V písních Prince pak našel odpověď na otázku, co je to sex, James Brown ho naučil „feel good“ a při poslechu Funkadelic a Parliament se nalodil na vesmírnou loď excentrické hudby pilotovanou Georgem Clintonem. Od té doby pracuje na nastolení všeobecného funku.
Od publikování sci-fi fanzinů se po vysoké škole dostal k psaní o populární hudbě, kterým se živí od roku 2008. Publikoval všude, kde měli trochu tiskařské barvy. Dlouhodobě spolupracuje s rozhlasovou stanicí ČRo-Radio Wave, online deníkem Aktuálně.cz nebo kulturním časopisem A2.
Od roku 2015 je členem redakce hudebního měsíčníku Full Moon. Jeho postřehy k dějinám tzv. black music vyšly v knize Hudba ohně aneb Radikální černá hudba od jazzu přes hip hop a dále (BiggBoss, Praha 2010). Podílel se také na publikacích Kmeny, Kmeny 90, Made in Japan či Fordlandia.
Karel Veselý je ženatý, má dvě děti a žije ve Znojmě.

Úryvek ke stažení zde:

Formuláře k stažení zde:

Ilustrace: © BiggBoss / © Jiří Franta a David Böhm

 

Místo konání:

Szegfű u. 4.
1063 Budapešť
Maďarsko

Datum:

Od: 1.1.2018
Do: 31.3.2018

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala