Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.9.2009 0:00 - 0:00

BRUNDIBÁR

V rámci budapešťských Mahlerových slavností bude uvedena dětská opera Hanse Krásy Brundibár. Světoznámou dětskou operu, složenou na libreto Adolfa Hoffmeistera, nastudoval v rámci Mahlerových slavností ve spolupráci s dětskými sólisty Budapešťský festivalový orchestr pod vedením Ivána Fischera.

 

 

Již před dvěma lety měli hosté budapešťských Mahlerových slavností možnost poslechnout si ohromující operu Viktora Ullmanna Císař Atlantidy, zkomponovanou v koncentračním táboře Terezín. Pro letošní ročník byla vybrána dětská opera, jejíž premiéra se uskutečnila v roce 1941 v pražském sirotčinci na Hagiboru. Tu ovšem její autor již nezhlédl, neboť byl deportován do terezínského ghetta. Zde se opera dočkala více než padesáti repríz a stala se nejúspěšnějším představením v hudebním životě ghetta, přestože do práce neustále zasahovaly transporty. Obsazení se soustavně měnilo, protože deportací do koncentračních táborů na východě nebyly ušetřeny ani děti, kterých se z pěti tisíc nakonec dočkaly osvobození sotva tři stovky. V říjnu 1944 zahynul v Osvětimi také sám autor hudby Hans Krása.

 

Pozadí a okolnosti letošního nastudování opery v rámci Mahlerových slavností osvětlí prostřednictvím krátkého filmu, jenž bude uveden před koncertem, sám dirigent Iván Fischer. Představení opery, určené původně dětskému publiku, můžeme kromě dospělých vřele doporučit také dětem ve věku 7–14 let.

 

Budapešťský festivalový orchestr byl založen v roce 1983. Jeho zakladateli byli dirigent Iván Fischer, který orchestr dodnes řídí, a klavírista, dirigent a skladatel Zoltán Kocsis. Od svého vzniku si orchestr získal renomé po celém Maďarsku a stal se jedním z nejvýznamnějších domácích hudebních těles, od roku 2003 patří také mezi národní instituce podporované maďarským ministerstvem školství a kultury. Za dobu své více než pětadvacetileté existence se orchestr zúčastnil četných význačných mezinárodních akcí, za všechny bychom mohli jmenovat například Salzburské letní slavnosti, festivaly v Luzernu či Montreux, Pražské jaro, vystoupení v newyorské Carnegie Hall, v berlínské a mnichovské filharmonii, v tokijské Suntory Hall a na dalších předních světových scénách.

Stálou součást repertoáru orchestru tvoří také čeští skladatelé, především Antonín Dvořák a Bedřich Smetana. V únoru 2009 se na domovské scéně orchestru uskutečnil jednodenní Dvořákův festival, jehož hosty byli také čeští a slovenští sólisté Simona Šaturová, Tomáš Černý a Peter Mikuláš. Akce se setkala s obrovským zájmem veřejnosti a navštívilo ji přes deset tisíc posluchačů.

 

Od roku 2005 je domovskou scénou Budapešťského festivalového orchestru nově postavený budapešťský Palác umění, jež získal v roce 2006 ocenění Mezinárodní federace realitních makléřů FIABCI Prix d'Excellence a jehož Národní koncertní síň Bély Bartóka je odborníky řazena mezi 10 akusticky nejdokonalejších koncertních sálů světa. Od svého vzniku se stal Palác umění, jeden z největších společných projektů státního sektoru a soukromého investora, respektovanou kulturní scénou hlavního města a dnes se významně podílí na kulturním dění v kontextu celého Maďarska.

 

Další informace na www.mupa.hu, www.bfz.hu

Místo konání:

Szegfű u. 4.
1063 Budapešť
Maďarsko

Datum:

9.9.2009 0:00 - 0:00

Organizátor:

Budapešťský festivalový orchestr


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala