Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.9.2012 20:00

Bitumen Beat na A 38

Staropramen uvádí: Czech This Out! V cyklu vystoupení populárních českých kapel zavítá na loď A 38 skupina romského kmene Bitumenů, pokračovatelka formace Terne Čhave. Večer završí maďarská romská pecka Besh'o Drom.

Digi Lo-fi-progressive hudební projev nové kapely BITUMEN BEAT vznikl v roce 2010 na průsečíku romské a světové hudby sedmdesátých, osmdesátých a devadesátých minulého století a desátých let druhého tisíciletí. Je inspirován dějinami jednoho marginalizovaného národa v srdci Evropy. Hudba BITUMENU BEATU vypráví o jeho tradičních hodnotách a kultuře ve světě bez univerzálního smyslu.   Předchůdcem BITUMEN BEATU je  kapela TERNE ČHAVE.

Kmen Bitumenů má jednu prastarou tradici: všichni mladí muzikanti už od nepaměti přijímají společné jméno Terne čhave (mladí kluci). Toto jméno je jim propůjčeno, dokud neprojdou zkušebním obdobím, během něhož se vydají do světa na zkušenou a zároveň si přivlastní zkušenosti otců a tradice svého kmene. I naši Terne čhave projeli kus světa, vydali několik alb svých písní a když dospěli, jméno Terne čhave předali zpět svému kmeni. Jejich hudba ale během těch let nasála špínu a pozlátko zaplivaných rockových klubů, zahulených hospod, vymazlených diskoték a velkých festivalů, což se analogicky projevilo zvukem  zprzněným distoršnem, kompresory a přebuzenými lampovými zesilovači. V kapele se mezitím také usadili i příslušníci jiných kmenů. Výsledkem je extatická, sonická zkušenost (hudba), ve které se přes dokonalou, ale chladnou elektroniku derou na povrch krev, pot, slzy a smích a také horká láva starých tradic kmene Bitumen – dvěma slovy Bitumen Beat!

Gejza Bitumen- kytara, zbustřená kytara, zpěv

Adam Bitumen- housle, zbustřené housle, zpěv

Petris Bitumen- basa, zpěv

Dušan Bitumen- digi sampler, zpěv

Michal Bitumen- bicí

Danko Bitumen- akordeon, zpěv

 

Místo konání:

A38, Budapest, Petőfi híd budai hídfő

Datum:

20.9.2012 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala