Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.8.2018 - 18.8.2018

Výstava 12 světů a české dětské knihy v Srbsku

Výstava 12 světů putuje tentokráte na srbskou Vojvodinu (maďarskou část Srbska) a bude prezentována v rámci pátého ročníku multikulturního festivalu Malomfesztivál. Kromě výstavy proběhnou workshopy nakladatelství Csirimojó a prezentace maďarských vydání knih Hravouka a Jezevec Chrujda

 

Program pátého ročníku Malomfesztiválu (Festival u mlýna) najdete na webových nebo Facebookových stránkách festivalu. 

 

12 světů - Ilustrátoři současné české knihy pro děti

Výstavní projekt 12 světů navazuje na úspěšnou putovní výstavu 11 světů, která měla premiéru v Muzeu hlavního města Prahy v listopadu 2012. Tedy před více než pěti lety. Časový odstup byl důvodem k obsahové aktualizaci celého projektu. 

Výstava představuje práci dvanácti současných českých ilustrátorů a komiksářů mladší a střední generace, kteří patří mezi hvězdy svého oboru a slaví úspěch u kritiky a čtenářů čím dál častěji i v zahraničí. Například Galina Miklínová Lichožrouty ve filmu, Lucie Lomová s komiksovými alby Anna chce skočit a DivošiPetr Nikl se svými všetečnými tvůrčími aktivitami, kde propojuje slovo s obrazem, akcí, zvukem.

Současná česká ilustrace a komiksová tvorba je v zenitu. Jestliže včera byla skloňována jména Zdeněk Miler, Květa Pacovská, Miroslav Šašek, Jiří Trnka, Štěpán Zavřel nebo Helena Zmatlíková, dnes se jim svými výkony směle rovná dvanáctka zastoupených. Každý z nich má jedinečný rukopis, každý vytváří svůj vlastní svět. A kolik světů znáš, tolikrát jsi člověkem.

Autorem výstavy je literární a výtvarný kritik Radim Kopáč (1976), autor řady publikací z dějin literatury a kultury, například Praha erotická (2017), Ve sladké tísni klína. Erotika v české literatuře od počátků po dnešek (2016), Nevěstince a nevěstky. Obrázky z erotického života Pražanů (2013).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Tereza Vostradovská - Hravouka (Egérke enciklopédiája)

 

Přírodozpytecké vyprávění o myšce, kterou zájem o přírodu dovedl až k sepsání vlastní knihy o přírodě.

Kravička dělá bů, pejsek dělá haf haf. Hm. Neba? Neba. Co takhle si radši počíst o tom, jak v lese tlejí opadané listy, prohlédnout si, jak vypadá noha žáby a kdo si nejradši pochutná na myšce?

Právě myška žijící v podzemní noře je vypravěčkou, průzkumnicí lesa, sadu i rybníčka: obkresluje tvary pecek, ohryzává mrkve v zemi a přemýšlí jak rozdělit plody na ovoce a zeleninu, zkoumá stáří lesa podle letokruhů a loví živé brouky na kousek syrového masa. Všechno pak pečlivě zapisuje do svého sešitu a radí, jak si vyrobit herbář nebo udělat zahradní jezírko.
A vlastně i na ty zvířecí zvuky dojde: no kdo by se nechtěl naučit RRR-ČAFČAFČAF RAJČÁK?

 

(4+, přeložila Flóra Peťovská, Csirimojó Kiadó, 2018)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Petr Stančík, Lucie Dvořáková: Jezevec Chrujda staví nejdřív urychlovač a pak zase pomalič (Furda borz előbb részecskegyorsítót, majd részecskelassítót épít)

 

Jezevec Chrujda se tentokrát pustí do vynalézání a spolu s kamarádkou, vozíčkářkou sůvičkou Stáňou, sestrojí tajemný urychlovač.

Do přístroje ale omylem vleze hlemýžď a jeho urychlení způsobí řadu veselých příhod. Chrujdovi se nakonec všechny zmatky podaří uvést do původního stavu a v lese Habřinci znovu zavládne klid. Napínavý pohádkový příběh přináší malým čtenářům nejen zábavu, ale také poučení, že i bytosti s hedikepem jsou platnými a velmi přínosnými členy společnosti. A snad v nich také podpoří zájem o fyziku, kterou – alespoň podle zkušeností autora – většina školáků k vlastní škodě považuje za nudný předmět.

(5+, přeložil Gábor Hanzelik, Csirimojó Kiadó, 2018)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Malomfesztivál web // Facebook

Místo konání:
Malomfesztivál, Orom
Datum:

Od: 16.8.2018
Do: 18.8.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala