Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

To nejlepší z českého divadla opět v Budapešti

15. – 17. května 2015 se do Divadla Józsefa Katony vrací festival českého divadla Csekkold!. Na programu druhého ročníku jsou tentokráte tři představení, dvě scénická čtení a výstava fotografií.

Festival zahájí představení kladenského divadla s adaptací klasického francouzského románu  Miláček v režii Daniela Špinara. V sobotu do maďarské metropole zavítá Divadlo Na zábradlí s představením  Korespondence V+W režiséra Jana Mikuláška, jehož Europeanu mohli návštěvníci Csekkoldu! zhlédnout před dvěma roky. „Divácký i kritický ohlas na Europeanu byl velmi pozitivní. I letos chceme divákům nabídnout Mikuláškův obrazivý a metaforický svět a zároveň představit maďarskému publiku  Divadlo roku 2014, “ říká dramaturgyně festivalu a nová ředitelka Českého centra Budapešť Lucie Málková. Poslední festivalový den bude ve znamení české dramatiky. Odpoledne se na komorní scéně Sufni představí dvě české hry, a to ve formě scénického čtení. Ve spolupráci s herci a režiséry ze souboru Divadla Józsefa Katony bude uvedena hra Petra Zelenky Dabbing Street a text Martina Glasera a Olgy Šubrtové Blackout. Po skončení programu bude následovat setkání s autory a diskuze o současném českém divadle. Festival zakončí inscenace libereckého divadla Přísně tajné aneb Hrubá nemravnost, která volně zpracovává příběh Alana Turinga. Součástí festivalu je také výstava fotografií Viktora Kronbauera v prostorech Divadla Józsefa Katony a doprovodný program ve formě přednášek a diskuzí s českými hosty a maďarskými divadelníky.

Přehlídku českého divadla organizuje spolek Divadlo Unlimited, který se programově věnuje česko-maďarské spolupráci: „Letošní nabídka je oproti minulému ročníku i díky partnerům bohatší a věřím, že maďarské publikum české divadlo opět nadchne a inspiruje,“  vysvětluje Jana Ada Kubíčková.

I tento rok bude festival hostit Divadlo Józsefa Katony. „Považujeme tuto přehlídku za unikátní příležitost pro mezinárodní kulturní dialog a jsme rádi, že můžeme domácímu publiku znovu představit ty nejvýznamnější současné české divadelní inscenace," dodal ředitel divadla Gábor Máté.

Partnerem festivalu je také Institut umění – Divadelní ústav. „Činohra a české drama patří kvůli jazykové bariéře k oblastem českého divadla, jejichž prezentace se v mezinárodním měřítku setkává s řadou překážek. Z tohoto důvodu nejen vítáme iniciativu organizátorů festivalu Csekkold!, ale považujeme za důležité se na festivalu podílet. Pro letošní ročník tak kromě tradiční podpory překladů připravujeme výstavu fotografií Viktora Kronbauera, která představí výběr fotografií mapujících českou divadelní scénu posledních deseti let”, doplňuje Barbora Doležalová z IDU.

 

Akce se koná za podpory Ministerstva kultury ČR, Institutu umění-Divadelního ústavu a Českého centra Budapešť.

 

Pro další informací se obraťte na:

Jana Ada Kubíčková

Tel. 776203313

Email jada.kubickova@gmail.com

 

Tizková zpráva ke stažení zde: