Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.9.2016    |    1.10.2016

Česká účast na BIDF

České dokumentární filmy jsou tradičně zvány na soutěžní festival dokumentárních filmů v Budapešti.

27.9.2016

Handmade Dreams - přednáška kurátora výstavy Petra Nového

V rámci budapešťského Týdne Designu přijal pozvání zúčastnit se také kurátor výstavy Handmade Dreams Petr Nový. Pro odborné i laické publikum připravil přednášku na téma "Minulost a budoucnost českého šperku." Zájemce také provede výstavou.

19.10.2016

Czech Pub Quiz #5

Víte za který film získal Jiří Menzel Oscara? Víte, kde se začalo vařit české pivo? Nyní můžete již po čtvrté otestovat své znalosti v Czech Pub Quiz.

Kalendář

Kalendář

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

19. 09. 2016

Český dětský den v galerii Deák 17

Hostem pravidelného pořadu "Letem světem" byla v září Česká republika. Maďarské děti měly během sobotního dopoledne možnost seznámit se se slavnými českými hračkami, postavami z večerníčků anebo ochutnat vyhlášené české dobroty.

19. 09. 2016

Dny kulturního dědictví

Program byl věnovaný prezentaci kulturního dědictví ČR a prohlídkách Zichyho paláce, kde ČC sídlí. Dále byly vyhlášeny výsledky fotosoutěže Karel IV.

22. 08. 2016

Kapela Circus Problem se představila v Srbsku

Energií nabitá muzika hudební kapely Circus Problem tentokrát roztančila návštěvníky srbského hudebního festivalu Malomfesztivál.

Videa

Video placehodler

Program

5.10.2016

Křest knihy Petra Stančíka Mlýn na mumie

Ve spolupráci s nakladatelstvím Galaktika proběhne křest maďarského překladu knihy Petra Stančíka Mlýn na mumie za účasti autora. Prezentace této skvělé knihy proběhne v duchu díla ve zcela legendární maďarské hospodě U Wichmanna, v níž pan Wichman, mimo jiné rychlostní kanoista a držitel 3 olympijských medailí, vaří vlastní ležák dle tajné receptury...

Fantaskní román se odehrává v roce 1866, na historickém pozadí Prusko-rakouské války, a to v několika vzájemně se zrcadlících dějových i významových rovinách. Jeho ústředním tématem je relativita trestu i jeho vykonávání. Základní příběh – pátrání dvojice detektivů po tajemném pachateli sériových vražd, prolínající se s krvavým válečným konfliktem – vykresluje rozpor mezi individuální vraždou, jíž společnost odsuzuje a trestá, zatímco institucionalizované zabíjení v armádě naopak odměňuje a dává za vzor. Hlavním hrdinou paralelní dějové roviny je skutečná historická osobnost Leopolda von Sacher-Masocha, syna pražského policejního ředitele, který svým životem i literárním dílem naplňuje eponymní ideu masochismu, jež převrací trest v jeho pravý opak, takže namísto bolesti přináší trestanému rozkoš. Třetí dějová rovina se odehrává v oblasti vysoké politiky: Rakouské císařství dojde po prohrané válce s Pruskem k osudovému rozhodnutí odbojné Maďary odměnit autonomií, zatímco loyální Čechy „potrestat“ národnostně nespravedlivými zákony. V závěru se všechny dějové roviny románu spojují do překvapivé pointy...

„Komisař Durman je sympatický prasák vyšetřující sérii bizarních vražd. Hodně času však věnuje ženským vnadám, dobré krmi či zrzavému moku. Ostatně celá tato staropražská detektivka působí opulentně: zažijete v ní honičku na střechách ghetta, navštívíte nejstarší pražský bordel, s císařem Maxmiliánem si odskočíte do Mexika a v proslulém pouličním Kandelábru si pochutnáte na jehněčím srdíčku „nadívaném do jedné komory frikasé z jater a do druhé z brzlíku“. Všechno možná působí starosvětsky, ale píše se nešťastný rok 1866: rok války Němců s Němci, jímž symbolicky počíná moderní nacionalismus a jiné -ismy, komunismus nevyjímaje. Durman má sice před sebou ještě pět zdánlivě idylických desetiletí, žije však zároveň v době, kdy se rozorávají mohyly a parní mlýny melou kosti starých bojovníků na spodium pro cukrovary. A ten bílý prášek je již drogou naší doby.

Jedno je pro mě jisté: Stančík vytvořil nejpražštější knihu současnosti, a kdyby dnes psal Angelo Maria Ripellino novou Magickou Prahu, nemohl by tento majstrštyk v pojednání o pražské literatuře pominout.“

Bogdan Trojak

Vydalo Nakladatesltví Galaktika pod názvem Múmiamalom v překladu Gábora Hanzelíka.


Místo konání:

Wichmann, 1075 Budapest, Kazinczy u. 55.

Datum:

5.10.2016

Organizátor:

České centrum